مذاکرات وین؛ ربیعی: اف‌ای‌تی‌اف ارتباطی به مذاکرات وین ندارد، احضار عراقچی به کمیسیون امنیت ملی مجلس

در حالی که هنوز مذاکرات وین درباره احیای برجام به نتیجه مشخصی نرسیده، علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه گفت: لوایح باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف به طور اصولی ارتباطی به مذاکرات وین برای احیای برجام ندارد و پرونده مستقلی است که تصمیم‌گیری در مورد آن در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است. اما تایید می‌کنم که امید به تصویب لوایح سی اف تی و پالرمو در صورت احیای برجام قطعا تقویت خواهد شد اما تصمیم نهایی در این زمینه بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

ربیعی در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به این که در صورت به نتیجه نرسیدن تیم مذاکره کننده تا روز انتخابات، مذاکرات تا کی ادامه دارد گفت: امیدواریم به‌زودی شاهد برگزاری دور نهایی مذاکرات و به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها باشیم و تا قبل از پایان مهلت قانونی این گفت‌وگوها آن را به نتیجه برسانیم.

وی افزود: ما همانقدر که عجله‌ای در مذاکرات نداریم، با فرسایشی شدن مذاکرات نیز به شدت مخالفیم. تمرکز ما بر اتمام مذاکرات در زمان باقیمانده دولت است چه قبل و چه بعد از انتخابات و قطعی شدن نتیجه آن.

سخنگوی دولت اضافه کرد: چون تصمیم ملی برای اساس اجماع ملی و تایید مقامات عالی نظام است، در این دولت و دولت بعد با این مساله یکسان برخورد و موضوع دنبال خواهد شد. هیچ مرزی هم برای اینکه امروز آن را به ثمر برسانیم وجود ندارد.در حال حاضر مایل نیستم زودتر از آنچه لازم است درباره سایر احتمالات گمانه زنی کنم.

پیشتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با یادآوری اینکه «تهران به برجام پایبند است»، اعلام کرد: «زمان تغییر سیاست آمریکا فرا رسیده است.»

ظریف روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «همچنان مشخص نیست که جو بایدن رییس جمهوری و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا آماده به خاک سپردن سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ (رییس جمهوری پیشین آمریکا) و مایک پومپئو (وزیر خارجه وی) را دارند یا خیر.»

همچنین ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه گفت: عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای، چهارشنبه بعدازظهر برای ارائه گزارش در این کمیسیون حاضر می‌شود.

ابوالفضل عمویی ادامه داد عراقچی در این نشست گزارشی از آخرین روند مذاکرات وین را به کمیسیون ارائه خواهد داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هفته آینده آخرین دور مذاکرات خواهد بود یا خیر گفت: قضاوت در این باره زود است، اگر خواسته‌های ایران مورد پذیرش قرار گیرد به سرعت می‌توان به توافق دست پیدا کرد در غیر این صورت نمی‌توان به توافق رسید.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.