ثبت رکورد تاریخیِ رشد نقدینگی در ایران در سال گذشته

بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین گزارش خود از رشد ۴۰.۶ درصدی نقدینگی در سال گذشته خورشیدی خبر داده که یک رکورد در تاریخ جمهوری اسلامی است.

نقدینگی مهم‌ترین عامل تورم است و بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران پارسال بعد از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در میان جامعه جهانی داشته است.

گزارش جدید بانک مرکزی که روز سه‌شنبه، ۱۸ خرداد، منتشر شد، نشان می‌دهد نقدینگی در اسفند پارسال به ۳۴۷۶ تریلیون تومان رسیده که نسبت به اسفند ۹۸ حدود ۴۰.۶ درصد رشد داشته است.

میزان نقدینگی در کشور نسبت به اسفند سال ۹۷ تقریبا دو برابر شده است.

چاپ پول بدون پشتوانه برای پوشش دادن بدهی‌های دولتی توسط بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین عوامل رشد نقدینگی در ایران است.

آمارهای بانک مرکزی ایران نیز نشان می‌دهد بدهی‌های دولت به نظام بانکی کشور در اسفند پارسال نسبت به ماه مشابه در سال ۹۸ حدود یک سوم رشد داشته و به نزدیک ۴۸۰ تریلیون تومان رسیده است. بدهی‌های دولت به نظام بانکی کشور طی سه سال گذشته دو برابر شده است.

 علاوه بر خود دولت، شرکت‌های دولتی نیز اسفند پارسال نزدیک به ۵۰ تریلیون تومان بدهی به نظام بانکی کشور داشته‌اند که نسبت به سه سال پیش حدود ۷۵ درصد رشد داشته است.

آمارهای رسمی سازمان برنامه و بودجه، همچنین گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که طی دو سال گذشته یک سوم بودجه دولت از استقراض تامین شده است.

بانک مرکزی از پاییز ۹۷ هیچ آماری درباره وضعیت بودجه کشور نداده و در گزارش بانک مرکزی همچنین اشاره‌ای به کل بدهی‌های دولت نشده است.

اما، صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود که دو ماه پیش منتشر کرد می‌گوید بدهی خالص دولت ایران (اعم از بدهی به بانک مرکزی، بانک‌ها، شرکت‌ها، بدهی خارجی و غیره) در سال گذشته معادل ۳۵.۷ درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشور بوده‌ است؛ به عبارتی کل بدهی خالص دولت ایران به ۲۲۷ میلیارد دلار رسیده‌ است که نسبت به سال ۹۸ حدود دو برابر شده‌ است.

۲۲۷ میلیارد دلار بدهی خالص دولتی، حتی با احتساب نرخ آزاد دلار بیش از ۴ برابر و با احتساب دلار دولتی بیش از ۲۴ برابر بودجه سال جاری دولت است.

با استفاده از گزارش‌های بانک مرکزی، صندوق بین‌المللی پول، رادیوفردا/ د. خ./ ف. دو.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.