وزیر نفت ایران: علاقه‌ای به صادرات گاز نداریم

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد در صحن علنی مجلس گفت: «ما علاقه‌ای به صادرات گاز نداریم اما اگر صادراتی صورت گیرد، درآمد آن به سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌رسد نه وزارت نفت.»

این سخنان او در حالی بیان می‌شود که ایران پس از روسیه، دومین ذخایر گاز جهان را دارد و مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این از «طرح‌های بزرگی» برای صادرات جهانی گاز ایران سخن گفته بودند.

آقای زنگنه در ادامه سخنان روز سه‌شنبه خود گفت که «از سوی دیگر مخالف توزیع گاز در داخل نیستیم اما ترجیح ما این است که اولویت با سی‌ان‌جی باشد و گاز مایع به دلیل درآمد ارزی بیشتر صادر شود.»

آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد که در سال ۹۹ هم حجم و هم درآمد صادرات گاز مایع (ال‌پی‌جی) کشور کمتر از نصف شده است.

در طول یک‌سال گذشته، ایران بارها اعلام کرده‌ است که قادر به دریافت طلب‌های مربوط به صادرات گاز از عراق نیست و ۵ میلیارد دلار پول ایران در این کشور بلوکه شده است.

پیش از این مقام‌های ایران گفته بودند از طریق واردات غذا و دارو یا خرید واکسن از محل منابع بلوکه شده در عراق، برای دریافت بدهی‌های خود برنامه‌ریزی می‌کنند.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، عراق پول گاز تحویلی از ایران را به حسابی در بانک «تجارت عراق» واریز می‌کند و جمهوری اسلامی از این منابع فقط قادر به خرید کالاهای انسان‌دوستانه از خود عراق است.

کارشناسان انرژی در ایران روز پنج‌شنبه ۱۳ خرداد در گفت‌وگو با پایگاه خبری تجارت‌نیوز از جایگزینی روسیه به‌جای ایران در بازار صادرات گاز به پاکستان و «نبود دیپلماسی موفق اقتصادی» از سوی ایران در این مورد خبر داده بودند.

«خط لوله صلح» از جمله موضوعات پر مناقشه میان ایران و پاکستان در سال‌های گذشته است خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان که براساس تفاهم‌های انجام شده، ایران متعهد شده بود که به مدت ۲۵ سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.

اردیبهشت سال ۱۳۹۸ دولت پاکستان با ارسال نامه‌ای رسمی به جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که احداث خط لوله در این کشور با وجود تحریم‌های آمریکا در این کشور ناممکن است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.