دور پنجم مذاکرات وین؛ عراقچی می‌گوید اختلافات حل شدنی است

پنجمین دور مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای برجام بدون رسیدن به هدف نهایی امروز به کار خود پایان می‌دهد و هیات‌‌ها برای مشورت به کشورهای خود باز خواهند گشت.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که در این مذاکرات حضور دارد گفته است که "اختلافات به نقطه ای رسیده که همه معتقدند این طور نیست که حل نشدنی باشد".

این نخستین دور از مذاکرات احیای برجام بود که پس از مشخص شدن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران تشکیل شد. مقام های حاضر در گفت‌وگوهای وین ابراز امیدواری کرده اند که پیش از تغییر دولت در ایران، مذاکرات به نتیجه برسد اما ایالات متحده می‌گوید ایران هنوز تصمیمات مهمی را که باید برای احیای برجام بگیرد، اتخاذ نکرده است.

آژانس بین المللی انرزی اتمی
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در میانه مذاکرات اعلام کرد که ایران هنوز به سئوالات بازرسان درباره اورانیوم کشف شده در سه مرکز مختلف پاسخ قانع کننده ای نداده است

حسن روحانی رئیس جمهور ایران که آخرین هفته های هشت سال ریاست جمهوری خود را سپری می کند گفته است که اگر "عزم جدی" وجود داشته باشد، تحریم ها تا پیش از پایان دولت او برداشته خواهد شد.

در موارد گذشته که مذاکرات اتمی ایران با قدرت جهانی با زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان شده بود، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران خواسته بود که گفت‌وگوها تا تشکیل دولت جدید متوقف شود اما به نظر می رسد قرار نیست این دور از مذاکرات به بعد از تشکیل دولت جدید ایران موکول شود.

هدف از مذاکرات احیای برجام رفع تحریم های آمریکا علیه ایران در برابر اعمال مجدد محدودیت بر برنامه اتمی این کشور است.

همزمان با این دور از گفت‌وگوها، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که توافق هسته ای برجام که ۵ سال پیش به دست آمد، جوابگوی تحولات اتمی سال های اخیر ایران نیست و باید مواردی به آن اضافه شود.

همچین وی در گزارشی به شواری حکام آژانس گفته است که ایران هنوز پاسخ قانع کننده ای درباره ذرات اوارنیوم کشف شده در سه مرکز اعلام نشده اتمی خود ارائه نداده است.

مذاکرات بین ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و عمدتا به واسطه چین و روسیه انجام می شود
مذاکرات بین ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و عمدتا به واسطه چین و روسیه انجام می شود

این دور از مذاکرات با تشکیل کمیسیون مشترک توافق هسته ای برجام در گراند هتل وین آغاز شد و پس از چند روز مذاکره در سطح کارشناسان کشورهای عضو با یک جلسه دیگر کمیسیون مشترک خاتمه یافت.

گروه کارشناسان در حال کار برای تنظیم فهرست تحریم هایی که باید برداشته شود و محدودیت هایی که ایران باید بپذیرد هستند.

کمیسیون مشترک توافق هسته ای برجام متشکل از ایران از یک سو و از سوی دیگر بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان است که گروه ۱+۴ را تشکیل می دهند. سرپرست گروه مذاکره کنندگان ایرانی عباس عراقچی معاون وزیر خارجه است. از سوی آمریکا هم رابرت مالی مسئول ایران در وزارت خارجه ایالات متحده در مذاکرات حضور دارد اما دو طرف با یکدیگر به طور مستقیم تماس ندارند.

آقای خامنه‌ای اعضای دولت را از تماس مستقیم با دولت آمریکا منع کرده است برای همین مذاکرات بین ایران و آمریکا به واسطه گروه ۱+۴ و عمدتا چین و روسیه انجام می شود.

سایر هیات های حاضر در مذاکرات عموما در سطح سفرای خود در وین حاضر هستند.

قرار است دور ششم مذاکرات طی روزهای آینده از سر گرفته شود. آقای عراقچی گفته است بعید می داند که بین مذاکرات خیلی فاصله بیفتد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.