ناو ایرانی خارک پس از آتش‌سوزی در آب‌های محدوده جاسک غرق شد

نیروی دریایی ارتش ایران اعلام کرد ناو خارک که دچار حریق شده بود، در در نزدیكی بندر جاسك ایران در خلیج عمان غرق شد.

بنابر گزارش‌ها، با کمک نیروهای امدادی سرنشینان این شناور نجات داده شدند.

پیشتر روابط عمومی منطقه دوم دریایی جاسک اعلام کرده بود که یک "شناور پشتیبانی آموزشی نیروی دریایی" "در حوالی بندر جاسک" و "در یکی از سامانه‌ها" آتش گرفته است.

در این بیانیه علت آتش سوزی ذکر نشده است.

گفته می‌شود ناو خارک یکی از بزرگترین شناورهای نظامی ایران بود.

ناو خارک
ناو خارک، تصویر از آرشیو

ارتش می‌گوید این شناور چند روز قبل عازم "ماموریت دریانوردی آموزشی" شده بود.

ارتش ایران در آخرین اطلاعیه خود نوشته است با وجود تلاش ۲۰ ساعته نیروهای امدادی، حریق در بخش‌های مختلف گسترش یافت و سرانجام این شناور غرق شد.

رسانه‌های داخلی ایران نوشته‌اند که این شناور بیش از چهار دهه بود که در اختیار ارتش ایران قرار داشت.

فروردین ماه امسال انفجار در کشتی ایرانی "ساویز" در دریای سرخ خبرساز شده بود. نیویورک تایمز گزارش داد که اسرائیل این حمله را به تلافی حمله ایران به کشتی های اسرائیلی انجام داده است.

در آن زمان، وزارت خارجه ایران اعلام کرد کشتی ساویز به عنوان ایستگاه لجستیکی (پشتیبانی فنی و تدارکات ) ایران در دریای سرخ مورد استفاده قرار می‌گرفت. رسانه‌های اسرائیلی اما کشتی ساویز را یک "کشتی تجسسی" توصیف کردند.

ایران و اسرائیل در ماه های گذشته در چندین مورد یکدیگر را به حمله به کشتی های خود متهم کرده‌اند.

سال گذشته "شلیک اشتباهی" موشک از ناو "جماران" به ناوچه "کنارک" در آب‌های خلیج فارس منجر به کشته شدن ۱۹ نفر و زخمی شدن ۱۵ نفر دیگر شد. این حادثه در حین انجام یک تمرین نظامی رخ داد. ایران به طور دائمی مشغول انجام رزمایش و تمرین در منطقه خلیج فارس و دریای عمان است.

روزنامه وال استریت ژورنال اخیرا گزارش داد که از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون اسرائیل دستکم ۱۲ کشتی و نفتکش ایرانی حاوی سوخت را که از ایران عازم سوریه بودند هدف قرار داده است.

وال استریت ژورنال نوشت برخی حملات در دریای سرخ و مناطق دیگر بوده و اسرائیل برای آنها از سلاح‌هایی مثل مین دریایی استفاده کرده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.