گزارش رسانه‌های ایران از 'برکناری' عبدالناصر همتی از ریاست بانک مرکزی
به گزارش رسانه‌های ایران عبدالناصر همتی با ورود به رقابت‌های انتخاباتی از سمت خود به عنوان رئیس بانک مرکزی ایران برکنار شده است.

آقای همتی یکی از ۷ نامزده تائید صلاحیت شده در انتخابات ریاست جمهوری ایران است که ادامه ریاست او بانک مرکزی انتقادهایی را بهمراه داشت.

آقای همتی اخیرا دراظهاراتی گفت: "رئیس جمهور گفتند اگر می خواهید در انتخابات بمانید نمی‌توانید رئیس بانک مرکزی بمانید. البته من گفتم که فعالیت های انتخاباتی تاثیری ندارد ولی شما صاحب اختیار هستید؛ البته شنیده‌ام با برخی اقتصاددان ها هم صحبت کرده اند برای جانشینی."

جلسه ستاد اقتصادی دولت هم امروز یکشنبه (۹ خرداد) بدون حضور آقای همتی برگزار شد و اکبر کمیجانی، نایب رئیس بانک مرکزی در این جلسه حضور داشت.

پیشتر رسانه‌های ایران اکبر کمیجانی، نایب رئیس کنونی بانک مرکزی و حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه را از جانشینان احتمالی آقای همتی معرفی کرده بودند؛ آقای پورمحمدی البته صراحتا پذیرش ریاست بانک مرکزی را رد کرده است.

آقای کمیجانی که هم اکنون نایب رئیس بانک مرکزی ایران است دارنده مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه ویسکانسین آمریکاست.

او معاون اقتصادی بانک مرکزی ایران طی سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۶ بوده؛ و همچنین در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی عضو شورای بررسی‌های اقتصادی ریاست جمهوری در این کشور بوده است.

جلسه
عبدلناصر همتی در جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت حضور نداشت

تکذیب پور‌محمدی
حمید پورمحمدی در گفتگو با خبرگزاری فارس تصدی ریاست بانک مرکزی ایران را تکذیب کرده است.

او گفته: "پیشنهادی در رابطه با تصدی پست ریاست کل بانک مرکزی وجود داشت که آن را قبول نکردم."

آقای پورمحمدی در دولت‌های گذشته نایب رئیس بانک مرکزی وهمچنین، مشاور عالی رئیس این بانک بود.

حمید پورمحمدی از متهمان پرونده اختلاس موسوم به "۳۰۰۰ میلیارد تومانی" بود که با جنجالی شدن این پرونده در سال ۱۳۹۰ او بازداشت و از سمت خود کنار رفت.

شرکت او در جلسات نهاد ریاست جمهوری زمانی که در این پرونده متهم شناخته شده بود و همزمان نایب رئیس بانک مرکزی بود انتقادهای جدی را هم بهمراه داشت.

محمود بهمنی در زمان این اتفاقات ریاست بانک مرکزی را بر عهده داشت.

بانک مرکزی ایران تا لحطه تنظیم این خبر ، کنار رفتن آقای همتی از سمت خود را اعلام نکرده و جانشین او را هم معرفی نکرده است.

آقای همتی در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ جانشین ولی‌الله سیف به عنوان رئیس بانک مرکزی ایران شد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.