وزیر نیرو ایران: گرمای هوا و تولید رمزارز عامل خاموشی‌های اخیر است
رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران گفته است که "افزایش دما و تولید رمزارز را دو علت اصلی خاموشی‌های اخیر" بوده و "براساس گزارش مراجع جهانی ۱۰ درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها مربوط به ایران است و این یعنی حداقل ۲۰۰۰ مگاوات صرف تولید رمزارز می‌شود در حالی که مطابق مصوبه هیات وزیران آن تعدادی که مجوز گرفته‌اند ۳۲۱ مگاوات بیشتر نیست."

آقای اردکانیان در گزارشی که امروز در جلسه علنی مجلس ایران در خصوص خاموشی‌های گسترده اخیر ارائه کرد، گفت که "سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ که از اول مهرماه گذشته آغاز شده از خشک‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر بوده" و "امسال حجم مفید ما نسبت به پارسال ۵۰ درصد کاهش یافته و این موجب ۳۵۰۰ مگاوات کاهش ظرفیت برق شده است".

به گفته وی یکی عوامل اصلی خاموشی‌ها "که غافلگیر کننده بوده بحث رمزارزهاست" و آن را نوعی "صادرات انرژی" عنوان نمود.

آقای اردکانیان می‌گوید "وقتی تولید رمزارز به صورت پنهان انجام می‌شود مصرف انرژی هم به مراتب بیشتر است" و "از تیرماه پارسال تا فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با کمک نیروی انتظامی سیر کشف دستگاه‌های رمزارز غیرقانونی رو به افزایش است و ۱۷۵ هزار دستگاه ضبط شده است".

وزیر نیرو ایران گفت که "برای هر بیت‌کوین باید ۳۰۰ مگاوات ساعت انرژی مصرف شود یعنی برق شبانه روز ۳۰ هزار مسکن باید قطع شود که یک بیت‌کوین تولید شود."

همچنین "گرمای زودرس" هم یکی دیگر از دلایل خاموشی‌های اخیر اعلام شد و گفت "زودتر گرم‌شدن هوا موجب شده دستگاه‌های سرمایشی هم زودتر به کار بیفتند".

در هفته‌های گذشته خاموشی‌های متداوم برق موجب اعتراضات گسترده‌ای گردید و کارشناسان سیستم فرسوده شبکه برقی ایران را یکی از دلایل قطعی‌های گسترده برق عنوان کردند.

کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس ایران هم ارتباط استخراج رمز ارزها با قطعی برق را نادرست خواند و علت را فرسودگی شبکه تولید و توزیع دانست.

در همین حال وزارت نیرو ایران اقدام به انتشار جدول قطع برق روزانه برای تهران و چند استان ایران کرده است.

همچنین از شهروندان خواسته شده که یک اپلیکیشن به نام "برق من" را روی گوشی های تلفن خود نصب کنند و با وارد کردن شناسه قبض برق خود در قسمت خاموشی ها از زمان خاموشی محله خود مطلع شوند.

مجتبی توانگر، رئیس کمیته "اقتصاد دیجیتال مجلس" ایران روز یکشنبه دوم خرداد به خبرگزاری ایسنا گفت که علت قطع برق، استخراج رمز ارز نیست بلکه علت توقف سرمایه‌گذاری و فرسودگی شبکه تولید و توزیع است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.