بانک مرکزی: رشد ۷۰ درصدی قیمت خانه در تهران طی یک سال

آخرین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران نشان می‌دهد متوسط قیمت خانه در اردیبهشت امسال نسبت به ماه مشابه پارسال نزدیک ۷۰ درصد رشد داشته و شمار معاملات مسکن نیز ۶۵ درصد کاهش داشته است.

متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در اردیبهشت امسال به ۲۸.۸ میلیون تومان رسیده است. البته قیمت مسکن در این ماه نسبت به فروردین ۱.۸ درصد افت داشته است.

پارسال در اردیبهشت ماه ۱۱ هزار و ۳۱۰ واحد مسکن در تهران خرید و فروش شده بود، اما امسال این رقم دو هزار و ۹۴ واحد شده است.

افت چشمگیر معاملات مسکن در اردیبهشت ماه در حالی است که گزارش اخیر مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد خرید مسکن توسط ایرانی‌ها در این کشور در چهار ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱ به رغم بسته بودن مرزها به خاطر شیوع کرونا نسبت به دور مشابه سال گذشته ۷ درصد داشته و نسبت به دور مشابه سال ۲۰۱۹ تقریبا دو برابر و نسبت به چهار ماه ابتدایی ۲۰۱۸ بیش از ۵ برابر شده است.

در فاصله ژانویه تا آوریل امسال ۲ هزار و ۱۵۶ مسکن در ترکیه به ایرانی‌ها فروخته شده و شهروندان ایران بیشترین میزان خرید خانه در ترکیه را میان کشورهای دیگر داشته‌اند.

خبرگزاری فارس همچنین درباره افت قیمت مسکن در اردیبهشت نسبت به فروردین امسال گزارش داده که قانون مالیات بر خانه‌های خالی بهای مسکن را نزولی کرده است.

اسفند ماه پارسال نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان امور مالیاتی را مکلف به تعیین تکلیف اخذ مالیات از خانه‌های خالی تا پایان دی‌ سال ۱۴۰۰ کردند.

تلاش برای نهایی کردن طرح تازه در حالی انجام می‌شود که قوانین مربوط به افزایش مالیات خانه خالی که سال ۹۴ تصویب شد،‌ اجرایی نشده است و پس از شش سال آمار دقیقی از وضعیت خانه‌های خالی در ایران وجود ندارد.

در این میان محمود محمودزاده، معاون وزیر راه مرداد پارسال از شناسایی ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خبر داده است.

همزمان احسان خاندوزی، نایب رئيس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بود آمار تعداد خانه‌های خالی را کسی نمی‌داند و در بازار مسکن «آشوب و بی‌نظمی اطلاعات» وجود دارد.

وی از افزایش ۱۲ برابری مالیات بر خانه‌های خالی در ایران خبر داده بود که احتمالا از سال آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که بیش از یک چهارم خانه‌های خریداری شده در تهران طی ماه اردیبهشت قیمتی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیون تومانی داشته و بیشترین معاملات مربوط به خانه‌هایی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع بوده است.

با استفاده از گزارش‌های بانک مرکزی، فارس، مرکز آمار ترکیه و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.