ایران برای خرید ۱۶ میلیون دوز کوواکس با درآمدهایش در عراق 'مجوز گرفته'
وزارت نیروی ایران می‌گوید مجوزهای لازم را گرفته تا بخشی از درآمدهای ارزی ایران در عراق را برای خرید واکسن کرونا استفاده کند.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، گفته است ۱۲۵ میلیون دلار از منابع ارزی ایران در عراق برای خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن از کوواکس استفاده خواهد شد.

بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران تا شنبه ۸ خرداد ۳ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۸۴۸ نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و به ۵۰۸ هزار و ۶۷۲ نفر هم هر دو دوز واکسن تزریق شده است.

آمار رسمی درگذشتگان و مبتلایان در ایران همچنان بالا است و وزارت بهداشت می‌گوید تنها در شبانه‌روز گذشته ۱۷۳ بیمار دیگر مبتلا به کرونا جانشان را از دست داده‌اند. بیش از چهار هزار نفر از مبتلایان کرونا نیز در بخش مراقبت ویژه بستری هستند.

شمار کل درگذشتگان کرونا در ایران بنا به آمار رسمی به آستانه ۸۰ هزار نفر رسیده است. پیشتر آمار واقعی تا دو برابر آمار رسمی برآورد شده است.

رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، گفته ۱۲۵ میلیون دلار منابع ایران در بانک تجارت عراق به بانکی در سوئیس منتقل خواهد شد.

او ابراز امیدواری کرده که ترتیبات اداری این انتقال و خرید واکسن‌ها در کمتر از یک هفته انجام شود و "این واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران قرار بگیرد."

مقام‌های ایرانی تا چند ماه با وجود معافیت کوواکس از تحریم‌های آمریکا می‌گفتند در انتقال ارز برای خرید واکسن مشکل دارند.

علاوه بر این دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای برای ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی و همچنین مجادلاتی درباره استفاده از واکسن خارجی یا داخلی بر واکسیناسیون سراسری کرونا در ایران سایه انداخته بود، اما سرانجام روند واکسیناسیون سراسری آغاز شده است.

هنوز کمتر از پنج درصد کل جمعیت ایران دوز اول واکسنشان را تزریق کرده‌اند.

خبر مجوز گرفتن ایران برای انتقال دارایی‌هایش از عراق در حالی اعلام شده که دیپلمات‌های ایرانی در وین به طور غیرمستقیم با همتایان آمریکایی خود مذاکراتی داشته‌اند.

هدف این مذاکرات احیای توافق برجام از طریق رفع تحریم‌های آمریکا در برابر بازگشت محدودیت‌های هسته‌ای ایران است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.