شش بهایی در مجموع به ۷۳ سال حبس محکوم شدند

شش بهایی در ایران با اتهام‌هایی چون «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق گسترش آیین بهاییت» و «اقدام علیه امنیت کشور» در مجموع به ۷۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

وب‌سایت حقوق بشریِ هرانا در روز چهارشنبه، ۵ خرداد، این افراد را برهان اسماعیلی، مریم بشیر، فرانک شیخی، هایده رام، مینو بشیر و درنا اسماعیلی که از اهالی شیراز و برازجان هستند معرفی کرد.

آن طور که به رادیوفردا خبر رسیده، دادگاه برای صدور حکم به فعالیت این شهروندان با موضوعات تربیتی و آموزشی کودکان و همچنین آن‌ چه «عضویت در سایت معاند و ضدانقلاب فیس‌بوک» خوانده استناد کرده است.

این شش بهایی در بهمن ۱۳۹۵ توسط ماموران اطلاعات بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه و به صورت موقت آزاد شدند.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌اند و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار علیه بهاییان صادر کرده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا روز ۲۲ اردیبهشت در مراسم رونمایی از گزارش وضعیت آزادی مذهبی در جهان در سال ۲۰۲۰، از نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در کشورهایی چون ایران، عربستان، روسيه، و چين انتقاد کرده بود.

در این گزارش از تبعیض سیستماتیک اجتماعی، ارعاب، آزار و اذیت بهاییان، فشار حکومت بر کارفرمایان به جلوگیری از استخدام آنها و تخریب گورستا‌‌ن‌هایشان انتقاد شده بود.

ایران از سال ۱۹۹۹ و ذیل قانون سال ۱۹۹۸ آزادی مذهبی بین‌المللی به دلیل نقض شدید آزادی‌های مذهبی، در زمره کشورهای با «نگرانی ویژه» گرفته است.

جامعه جهانی بهایی هم ۱۶ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای از «تشدید اخیر آزار و اذیت‌ها علیه بهاییان در ایران» ابراز نگرانی کرده بود.

در ماه‌های گذشته، یورش به خانه شهروندان بهایی و بازداشت آن‌ها در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.