دور پنجم مذاکرات وین برای احیای برجام؛ عراقچی: گفت‌وگوها تا تامین منافع کشور ادامه دارد

عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی در مذاکرات هسته‌ای وین گفته است "تا زمانی‌که منافع کشور تامین نشده، مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای ادامه می‌یابد".

او درباره دور تازه نشست‌های هسته‌ای وین گفت: "امروز دور پنجم مذاکرات ما با کمیسیون مشترک برجام که متشکل است از ایران و کشورهای ۱+۴، شروع شد و جلسه اول کمیسیون مشترک را داشتیم".

به گفته مذاکره‌کننده ارشد ایران، ادامه کار بر عهده سه کارگروه‌ است: دو کارگروه حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها و کارگروه سوم مربوط به نحوه اجرای توافقات.

عباس عراقچی اخیرا پس از دو هفته مذاکرات بی‌وقفه در چهارمین دور گفت‌وگوهای وین، اعلام کرده بود که "متن اصلی توافق" و "ضمیمه‌های آن" مشخص شده و هیات‌های دیپلماتیک برای "مشورت نهایی" به پایتخت‌هایشان می‌روند.

مذاکره کنندگان ایران و آمریکا به همراه گروه ۱+۴ تاکنون پنج دور مذاکرات غیرمستقیم در وین برگزار کرده‌اند تا زمینه احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام را بررسی کنند. این مذاکرات از اواخر فروردین آغاز شده و هیات‌ها به صورت پی در پی برای مشورت با مقام های ارشد خود به پایتخت هایشان در رفت و آمد بوده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هفته گذشته گفته بود آمریکا آماده است تا تحریم های تجاری را لغو کند اما به گفته دیپلمات‌های اروپایی هنوز موضوع های دشوار فراروی مذاکرات باقی است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اما یکشنبه در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت هنوز نشانه ای مشاهده نکرده است که نشان دهد آیا ایران برای برداشتن قدم های لازم برای بازگشت به برجام آمادگی دارد یا خیر.

آغاز دور پنجم مذاکرات وین بلافاصله پس از آن آغاز شد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد توافق ایران و آژانس برای ادامه فعالیت‌های نظارتی 'ضروری' آژانس برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.