انتخابات ۱۴۰۰ ایران؛ قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان درباره روند تایید صلاحیت‌ها توضیح داد

سیامک ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان، شب گذشته در برنامه‌ای در صدا و سیما توضیحاتی درباره احراز صلاحیت نامزدها انتخابات ریاست جمهوری داد و گفت: "مهلتی برای اعتراض وجود ندارد و این فهرست نهایی است".

او با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: "این شورا صلاحیت ۴۰ تن از مجموع ۵۹۲ نفر افراد ثبت نام کننده، صلاحیت فقط ۴۰ داوطلب انتخابات را بررسی کرده و نهایتا، ۷ نفر را برای تصدی پست ریاست جمهوری احراز صلاحیت کرده است".

او اضافه کرد: "صرف اینکه بستگان درجه یک اقامت کشور دیگری داشته باشد الزاما مانع احراز صلاحیت نشده اما در کنار دیگر مسائل ممکن است به عدم احراز صلاحیت منجر شده باشد".

گفته می‌شود اقامت افراد درجه یک خانواده در کشور خارجی یکی از دلایل عدم تایید صلاحیت علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران بوده است.

اعلام فهرست تایید صلاحیت‌شدگان شورای نگهبان اعتراض‌ها و واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت. از جمله روز گذشته به نقل از صادق آملی لاریجانی که خود عضو شورای نگهبان است گزارش شد که وی در واکنش به رد صلاحیت‌های این دوره اعلام کرد هیچگاه تصمیمات این شورا را تا این حد "غیرقابل دفاع" نیافته‌ است.

اکنون قائم مقام دبیر شورای نگهبان می‌گوید: "بحث مدیریت و شاخص ها مانند چند سال خدمت در مدیریت کلان کشور بخشی از شرایط احراز صلاحیت است. ممکن است دو نفر در یک پست مشابه حضور داشتند و یکی احراز صلاحیت شده و دیگری نشده است. ممکن است شرایط مدیریتشان موفقیت‌آمیز بوده اما شرایط دیگری نیز داریم. کسی که احراز نشده شرایط دیگر را نداشته است".

دیروز علی لاریجانی که صلاحیتش مورد تایید قرار نگرفت با انتشار بیانیه‌ای گفت: "راضی به رضای الهی" است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و دیگر داوطلب ردصلاحیت شده این دوره نیز گفت "به خدا پناه" می‌برد.

همزمان ابراهیم رئیسی کاندید انتخابات ۱۴۰۰ گفته شب گذشته "تماس‌هایی" گرفته بود تا صحنه انتخابات "رقابتی‌تر" شود.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.