انتقاد از افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو
با تصمیم شورای رقابت درباره افزایش قیمت محصولات دو خودروساز بزرگ ایرانی، سایپا و ایران خودرو، بعضی از مسئولان در این کشور هم لب به انتقاد گشوده‌اند؛ از جمله، الله‌وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که خواستار مداخله دستگاه‌های نظارتی به این موضوع شده است.

او گفته: "خودروسازان بازار را به صورت انحصاری در اختیار داشته و هر زمان که اراده کنند، به بهانه‌های مختلفی به دنبال افزایش قیمت هستند."

شورای رقابت دیروز دوشنبه (۱۳ اردیبهشت) در مصوبه‌ای قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا را برای سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

این افزایش برای محصولات ایران خودرو ۸/۲ درصد و برای خودروهای تولیدی سایپا به طور متوسط ۸/۹ درصد اعلام شده است.

شورای رقابت می‌گوید تصمیم اخیر بر اساس "تورم بخشی یکساله اعلام شده توسط بانک مرکزی و پس از کسر تورم‌های اعمال شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال ۱۳۹۹ و پس از اعمال متغیرهای کیفیت و بهره وری" گرفته شده است.

ابلاغیه جدید البته مشمول کسانی که تا پایان سال ۹۹ در طرح‌های خرید خودرو با پیش پرداخت ثبت نام کرده‌اند و سود دریافت نمی‌کنند نیست.

خودرو
بنابر اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت خودروسازان ایران سال ۹۹ نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان ضرر کردند

بعضی منتقدان می‌گویند توجیه خودروسازان درباره افزایش قیمت ارز و لزوم بالا بردن نرخ‌ها در شرایط کنونی که قیمت ارز نسبت به ماههای گذشته کاهش یافته است، منطقی نیست.

خودروسازان ایرانی هم اکنون با زیان انباشته دست به گریبان هستند و بنابر اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت آنها سال پیش نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان زیان کردند و "سال ۹۸ هم روال زیان دهی این صنعت همین شکل بوده است."

بر اساس تصمیم شورای رقابت، سال پیش قرار مقرر شده بود قیمت خودرو هر سه ماه یک بار به تناسب تورم بخشی (تورم صنعت خودرو) تغییر کند، اما این دستورالعمل برای زمستان ۹۹ اجرایی نشد که علت آن پایین بودن نرخ تورم در این فصل اعلام شد.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت زمستان سال گذشته تورم بخشی از سوی بانک مرکزی برای ایران خودرو را ۱۴/۱ درصد و برای سایپا ۱۴/۷۵ درصد اعلام کرده بود.

اتفاقات اخیر در حالیست که بسیاری از فعالان بازار خودرو از رکورد بازار به دلیل شیوع کرونا گله دارند.

افزایش قیمت ارز، مشکلات مرتبط با تحریم از جمله بالا رفتن قیمت مواد اولیه و سخت شدن مبادلات بانکی با خارج طی سال‌های اخیر از عواملی بوده‌اند که قیمت تمام شده خودرو را بالا برده و این گرانی به مصرف‌کننده منتقل شده است.

به اینها باید مشکل تامین ارز خودروسازان در سامانه نیما را هم اضافه کرد آن هم در شرایطی که درآمدهای ارزی دولت ایران به دلیل تحریم‌ها کاهش یافته است.

تلاطم قیمت ارز و سکه هم از جمله دلایلی بوده که به افزایش تقاضای خودرو در ایران دامن زده است؛ با افزایش سخت‌گیری در بازار ارز و همچنین نگرانی از افت ریال، بعضی شهروندان ایرانی سرمایه‌های خود را روانه این بازار کرده بودند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.