رئیس تیم مذاکره ایران: ما به دنبال مذاکرات فرسایشی و زمان‌بر نیستیم

رئیس تیم مذاکره‌‌کننده ایران در نشست وین با تکرار موضع رهبر جمهوری اسلامی گفت که ایران در این دور تازه «به دنبال مذاکرات فرسایشی و زمان‌بر که هدفش مذاکره برای مذاکره باشد» نیست.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس عراقچی روز پنج‌شنبه،‌ساعتی پیش از آغاز نشست در وین، گفت که اگر مذاکرات به «سمتی سازنده که ما انتظار داریم» به پیش برود ادامه پیدا می‌کند وگرنه متوقف خواهد شد.

یک روز پیشتر، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در یک مراسم مذهبی به مناسبت آغاز ماه رمضان، تمایل به مذاکره با مقام‌های غربی را «تشخیص مسئولان» دانسته و گفته بود که آن‌ها معتقدند «مذاکره کنیم تا این سیاست را اعمال کنیم. ما بحثی در این زمینه نداریم».

او با این حال هشدار داده بود که مقام‌های مذاکره‌کننده باید مراقب باشند که «مذاکره فرسایشی نباشد و طوری نباشد که طرف‌ها مذاکره را کش دهند، چون این برای کشور ضرر دارد».

نمایندگان ایران از روز پنج‌شنبه دور جدید گفت‌وگوی خود با طرف‌های غربی را برای احیای برجام از سر گرفتند.

این مذاکرات در وین انجام می‌شود اما دیپلمات‌های آمریکایی نیز به صورت غیرمستقیم در جریان روند گفت‌وگوها قرار می‌گیرند.

پس از خرابکاری هفته جاری در تاسیسات غنی‌سازی نطنز، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در واکنش به این اتفاق، قصد دارد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کند.

این در حالی است که آمریکا این تصمیم را «تحریک‌آمیز» و «نگران‌کننده» خوانده و اتحادیه اروپا نسبت به هرگونه اقدام در جهت به خطر انداختن مذاکرات بازگشت آمریکا به برجام هشدار داده است.

ایران از اردیبهشت سال ۹۸ ، در سالگرد خروج آمریکا از برجام، به تدریج از بسیاری از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.