مذاکرات وین؛ ابراز تاسف اروپایی‌ها از غنی‌سازی ۶۰ درصدی و هشدار ظریف به بایدن-هریس

سه کشور اروپایی حاضر در برجام از تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در واکنش به خرابکاری در تاسیسات نطنز، به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند و وزیر امور خارجه ایران به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشدار داده است که فرصت زیادی برای رفع تحریم‌ها باقی نمانده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اعلام کرده است که بازرسان آژانس امروز از تاسیسات غنی‌سازی نطنز بازدید کرده‌اند اما اشاره‌ای به خسارات واردشده به این مرکز نکرده است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای غنی‌سازی ۶۰ درصدی را "تحولی جدی" خوانده‌اند و گفته‌اند "تولید اورانیوم با خلوص بالا به عنوان گامی مهم در تولید یک سلاح هسته‌ای در نظر گرفته می‌شود."

این سه کشور بدون اشاره به واقعه روز یکشنبه در مرکز غنی‌سازی نطنز که به گفته مقام‌های ایران "آسیب عمده‌ای" به این تاسیسات وارد کرده، از برنامه ایران برای نصب هزار سانتریفیوژ دیگر در این مرکز ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنها گفته‌اند که هم‌زمانی این اقدامات با مذاکرات وین برای احیای برجام "به طور خاص تاسف‌برانگیز" است و هشدار داده‌اند که "اطلاع‌رسانی خطرناک اخیر در تقابل با روح سازنده و حسن نیت در این گفت‌وگوها است."

ظریف: فرصت زیادی نمانده

هم‌زمان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتی نوشت که تنها راه مهار "تنش خطرناکی که با تروریسم هسته‌ای در نطنز به وجود آمده، پایان دادن به تروریسم اقتصادی است که ترامپ آغاز کرد."

آقای ظریف نوشت: "بایدن/هریس گزینه روشنی دارند: یا توافق اوباما/بایدن یا کارزار 'ناکامی حداکثری' ترامپ."

او هشدار داده که گزینه دیگری در کار نیست و فرصت زیادی هم نمانده است.

این تحولات در آستانه دور تازه مذاکرات وین برای احیای برجام و رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران صورت می‌گیرد که نمایندگان سه کشور اروپایی، روسیه، چین در آن شرکت دارند. همزمان با جلسات کمیسیون برجام نمایندگان آمریکا هم در وین هستند، هرچند به طور مستقیم با ایران مذاکره نمی‌کنند.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‎ای ایران در وین می‌گوید با تغییر برنامه قبلی، مذاکرات وین از روز چهارشنبه به روز پنج‌شنبه موکول شده است. پیشتر سفیر روسیه در سازمان ملل در وین نیز این موضوع را تایید کرده بود.

آقای عراقچی علت به تعویق افتادن مذاکرات را "ابتلای یکی از اعضای هیئت سیاسی اتحادیه اروپا به کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های مراقبتی" عنوان کرد.

هفته گذشته پس از آخرین دور مذاکرات، ایران و ۱+۴ با 'خرسندی از پیشرفت اولیه' و ادامه گفت‌وگوها در هفته بعد خبر داده بودند.

اما در چند روز گذشته تحریم‌های تازه اروپا علیه تهران و سپس خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز و اعلام تصمیم ایران در افزایش غنی‌سازی بر مذاکرات سایه انداخت.‌

روز یکشنبه ۲۲ فروردین مقام‌های ایران اعلام کردند که حادثه‌ای در شبکه برق مرکز غنی‌سازی نطنز رخ داده و بعد از ساعاتی آن را "اقدام علیه" این مرکز و "تروریسم هسته‌ای" عنوان کردند. دو روز بعد از آن، ایران اعلام کرد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند.

نطنز
ایران می‌گوید غنی‌سازی ۶۰ درصدی را در نطنز شروع می‌کند

به فاصله کوتاهی از اعلام تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز، آمریکا این اظهارات مقام‌های ایرانی را "تحریک‌آمیز" خواند. فرانسه هم این اقدام ایران را "تحولی جدی" دانست و گفت کشورش در حال هماهنگی برای پاسخ بین‌المللی به است.

با این حال کاخ سفید اعلام کرده است که همچنان به مذاکرات هسته‌ای با ایران پایبند است.

امروز حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در تازه‌ترین اظهاراتش بار دیگر بر ادامه مذاکرات تایید کرد.

روز گذشته نیز ۲۷ سناتور دمکرات در نامه ای به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با استقبال از گفت و گوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین نوشتند که بازگشت به برجام "برای رسیدگی به تهدید برنامه هسته ای ایران باید یکی از اولویت های سیاست خارجی" باشد.

آنها نوشته اند: "تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای خروج از برجام و دنبال کردن استراتژی 'فشار حداکثری ' نه تنها بی نتیجه مانده بلکه ایران را به ظرفیت ساخت سلاح های اتمی نزدیک تر کرده است."

هفته گذشته نیز وزارت خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای برداشتن قدم‌های ضروری برای بازگشت به توافق هسته‌ای، از جمله "رفع تحریم‌های ناسازگار با برجام" خبر داد. آمریکا در عین حال خواستار بازگشت ایران به تعهدات برجامی از جمله محدودیت غنی‌سازی اورانیوم است.

ایران اما خواستار پایان دادن فوری به تمامی تحریم‌های یکجانبه آمریکا است. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران گفته است که همه تحریم های آمریکا باید یکجا رفع شود و سپس ایران با "راستی آزمایی" آن دوباره به تعهدات خود در برجام بازخواهد گشت.

آمریکا سه سال پیش از برجام خارج شد و همه تحریم های اتمی را همراه با تحریم های تازه تر مجددا اعمال کرد. ایران پس از یک سال عمل به توافق، قدم به قدم از تعهدات برجامی خود کاست.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.