دو روز بعد از خرابکاری در نطنز، ایران 'غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند'
رسانه‌های ایران از قول عباس عراقچی خبر داده‌اند که ایران دو روز پس از آنچه که در نطنز اتفاق افتاد، غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره کننده ایران، برای ادامه مذکرات با گروه ۱+۴ عازم وین پایتخت اتریش شده است. آقای عراقچی قرار است در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کند.

شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی که متعلق به حکومت ایران است در زیرنویسی خبری گفته است که ایران این اقدام خود را فردا (چهارشنبه ۱۴ آوریل/۲۵ فروردین) آغاز می‌کند.

در همین رابطه ایسنا به نقل از بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گزارش کرده است که در چارچوب این اقدام ماشین‌های سانتریفیوژ IR1 جدید جایگزین ماشین‌های از کار افتاده خواهد شد و IR1 های جدید با تغییرات کیفی ظرفیتی به میزان ۵۰ درصد بیشتر نسبت به ماشین‌های قبلی خواهد داشت."

به نقل از آقای عراقچی گزارش شده است که "ایران امروز در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند."

آقای عراقچی گفته است که "غنی سازی ۶۰ درصد یکی از نیازهای ما برای تولید بعضی از داروهای خاص یعنی داروهای رادیوایزوتوپ است" و افزوده که کشورش این اقدام را "در حد نیاز دارویی" به پیش خواهد برد.

بر اساس توافق هسته ای موسوم به برجام، ایران نباید اورانیوم را بیش از سه و ۶۷ صدم درصد غنی کند. ایران این محدودیت را حدود یکسال و نیم پیش به تلافی خروج آمریکا از برجام زیر پا گذاشت.

به گزارش ایرنا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز گذشته در نامه به دبیرکل سازمان ملل در ارتباط با حادثه نطنز تاکید کرد بود: "اقدامات ایران برای توسعه فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود به دلیل خرابکاری هسته‌ای اخیر به طور چشمگیری سیر صعودی به خود خواهد گرفت."

به گزارش همین خبرگزاری کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز شب گذشته در مصاحبه‌ای در واکنش به حادثه اخیر در نطنز گفته است که فرآیند غنی‌سازی در نطنز "متوقف نشده" است. به نقل از وی گزارش شده است که "ایران چندین اقدام فنی دیگر هم برنامه‌ریزی کرده است که ظرف هفته جاری اعلام می‌شوند."

اظهارات آقای عراقچی در افزایش سطح غنی‎ سازی در ایران به میزان ۶۰ درصد در حالی عنوان شده است که براساس سخنان علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در جریان اتفاق روز یکشنبه در مرکز غنی‌سازی اورانیوم نطنز "چندین هزار" دستگاه سانتریفیوژ آسیب دیده و از بین رفته است.

علیرضا زاکانی، نماینده و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، با انتقاد شدید از تدابیر امنیتی در مراکز هسته‌ای ایران این سوال را مطرح کرده که چرا از بین رفتن "بخش عمده‌ای از امکانات غنی‌سازی ما" در اثر خرابکاری در سیستم برق تاسیسات نطنز با حساسیت لازم دنبال نمی‌شود.

آقای زاکانی در برنامه "جهان‌آرا" در تلویزیون ایران گفت بعضی نمایندگان مجلس در واکنش به خرابکاری‌ها در این تاسیسات از شدت ناراحتی "خون گریه می‌کردند."

فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران هم روز دوشنبه درباره اتفاق روز یکشنبه به خبرگزاری تسنیم گفت که طی عملیاتی پیچیده "از طریق انفجار در سیستم توزیع برق و کابل‌های مربوط به باتری‌های برق" که جریان برق در سانتریفیوژها قطع شده است.

به گفته آقای عباسی دوانی این اتفاق در حالی رخ داده که پست برق سایت نطنز "جریان برق را به حدود ۴۰ تا ۵۰ متری زیرزمین می‌فرستد؛ محلی که مستحکم ساخته شده تا حملات هوایی و موشکی نتواند این مکان را از بین ببرد."

خرابکاری در نطنز
روز یکشنبه ۲۲ فروردین مقام‌های ایران اعلام کردند که حادثه‌ای در شبکه برق مرکز غنی‌سازی نطنز رخ داده و بعد از ساعاتی آن را "اقدام علیه" این مرکز و "تروریسم هسته‌ای" عنوان کردند.

رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی ساعاتی بعد از اعلام خبر "حادثه" در نطنز از دست داشتن موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل، در این حمله و سنگین بودن خسارات واردشده به مرکز نطنز گزارش دادند و روز دوشنبه وزارت خارجه ایران هم اسرائیل را به عنوان مسئول این حادثه معرفی کرد.

نیویورک تایمز گزارش داد که انفجار روز یکشنبه نطنز "چنان ضربه‌ شدیدی به توانایی غنی‌سازی اورانیوم ایران وارد کرده که احیای تولید در نطنز ممکن است دست کم ۹ ماه طول بکشد."

این روزنامه در گزارش تازه خود درباره نطنز به نقل از یک مقام اطلاعاتی که نامش را نبرده، نوشته است که "یک وسیله انفجاری" به صورت مخفیانه وارد تاسیسات نطنز شده و در روز حادثه "از راه دور" منفجر شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.