رئیس بانک مرکزی ایران گزارش صندوق بین‌المللی پول را 'غلط' خواند
عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در یادداشتی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده، گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول درباره تخمین میزان ذخایر ارزی ایران را "غلط" توصیف کرده است.

او میزان این ذخایر را البته اعلام نکرده است.

انتقادات رئیس بانک مرکزی ایران از صندوق بین‌المللی پول به گزارش اخیر این سازمان بین‌المللی برمی‌گردد که در آن ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی ۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

آقای همتی نوشته است: "گزارش اخیر صندوق بین المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آنها است؛ پس انتشار یک تخمین اشتباه از سوی صندوق، بدون اخذ تأیید از بانک مرکزی، همانند رفتار همراه با تبعیض آنها، زیبنده صندوق بین المللی پول نیست."

او در این یادداشت گفته اطلاعات مربوط به منابع ارزی ایران در اختیار بانک مرکزی است و "اظهارات افراد غیر مسئول در این مورد سندیت ندارد".

به گفته صندوق بین‌المللی پول میزان ذخایر ارزی ایران در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب ۱۲۲/۵ و ۱۲/۴ میلیارد بوده است که این ارقام روند رو به کاهشی را در دو سال اخیر نشان می‌دهد.

تخمین صندوق بین‌المللی پول درباره میزان ذخایر ارزی ایران در سال جاری میلادی (۲۰۲۱) حدود ۱۲/۲میلارد دلار است.

تغییر سالانه تولید ناخالص داخلی کشورها (درصد). گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان در آوریل  ۲۰۲۱ .  .

این نهاد بین‌المللی در بخشی از گزارشی که اخیرا درباره چشم‌انداز اقتصادی کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی منتشر کرده به وضعیت ایران هم پرداخته است.

در این گزارش افزایش تورم در ایران در سال جاری پیش‌بینی شده است؛ تخمین زده شده نرخ تورم در سال جاری (میلادی) به ۳۹ درصد برسد؛ این نهاد نرخ تورم در سال گذشته را ۳۶/۵ درصد اعلام کرده بود.

این در حالیست که بانک مرکزی ایران هدف تورمی امسال را ۲۲ درصد (با ۲ واحد نوسان مثبت و منفی) تعیین کرده است.

صندوق بین‌المللی پول در عین حال رشد اقتصادی ایران را در سال جاری "مثبت" تخمین زده است.

این سازمان در اکتبر سال گذشته میلادی تخمین زده بوده اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ حدود ۵ درصد کوچکتر شود که در گزارش جدید این آمار بهبود یافته و رشد اقتصادی ایران در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی به ترتیب ۱/۵ و ۲/۵ درصد تخمین زده شده است.

آمار تورم
صندوق بین‌المللی پول تخمین زده نرخ تورم امسال به ۳۹ درصد برسد

صندوق بین‌المللی پول اصلاحات در بخش مالی و نهادهای تحت مالکیت دولت و همچنین گسترش بخش خصوصی در اقتصاد را از اولویت‌ها برشمرده است که "به افزایش اشتغال منجر می‌شود."

در گزارش این سازمان گفته شده نرخ بیکاری در ایران امسال به ۱۱/۲ خواهد رسید که نسبت به سال پیش کمتر از نیم درصد افزایش خواهد داشت.

این گزارش در حالی منتشر شده که اقتصاد ایران از سال گذشته به دلیل شیوع کرونا و تبعات تحریمهای آمریکا علیه این کشور در بسیاری از بخشها با چالشهای بزرگی روبرو بود.

قیمت دلار در ابتدای سال ۱۳۹۹ حدود ۱۶ هزار تومان بود که در آن سال تا به بیش از ۳۰ هزار تومان هم رسید؛ کمبود منابع ارزی ایران باعث شد ارز ترجیحی برای بعضی کالاها حذف شود.

در ماههای پایانی سال بعضی اقلام نظیر روغن و مرغ کمیاب یا گران شدند که صفهای طولانی برای تهیه این اقلام در نقاط مختلفی از ایران شکل گرفت.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.