سومین تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در یک ماه؛‌ معترضان شعار عدم شرکت در انتخابات دادند

بازنشستگان تأمین اجتماعی روز یکشنبه، ۲۲ فروردین ماه، برای سومین بار در سال جاری در حدود ۲۰ شهر ایران تجمع کردند.

بنا بر گزارش‌ها این تجمعات از جمله در شهرهای خرم‌آباد، ایلام، تهران، کرج، تبریز، زنجان، بهشهر، اراک، شیراز و اهواز، نیشابور، اصفهان، قزوین، کرمانشاه، بجنورد، رشت، اردبیل، شوش و شوشتر برگزار شده است.

هم‌چنین گزارش شده که تجمع‌کنندگان در دستکم چهار شهر اهواز، قزوین، اراک و اصفهان شعارهایی با مضمون ««ما دیگه رأی نمی‌دیم،‌ عدالتی ندیدیم» سر داده‌اند. این گروه از معترضان در تجمع قبلی نیز شعار داده بودند که ««ما دیگه رأی نمی‌دیم، از بس دروغ شنیدیم».

بازنشستگان تأمین اجتماعی که در این تجمعات اعتراضی شرکت می‌کنند، خواستار افزایش مستمری‌ها، پرداخت مزایای شغلی همچون کمک معیشت، حق مسکن، حق عائله مندی و اولاد هستند.

پیشتر مجلس ایران مصوب کرده که مبلغ ۱۵۰ هزار میلیارد تومان را برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، لشگری و کشوری و ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل واگذاری‌ها جهت رد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی که مسئول پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان است، اختصاص یابد ولی معترضان می‌گویند اطمینانی برای محقق شدن این مصوبات و دریافت حقوق خود ندارند.

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود سبد هزینه خانوار را ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان اعلام کرده بود، این درحالی است که حداقل حقوق بازنشستگان ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

بازنشستگان در تجمعات خود بارها اعلام کرده‌اند که با حقوق ۹ تا ۱۰ میلیون تومان می‌توانند حداقل نیازهای اولیه زندگی خود را تأمین کنند.

هم‌چنین گزارش شده است که در تهران و اراک تجمع‌کنندگان خواستار آزادی اسماعیل گرامی، فعال صنفی مستقل بازنشستگان شدند.

اسماعیل گرامی روز ۱۴ فروردین‌ماه، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شد.

او پیشتر در ۱۷ اسفندماه ۹۹ هم در اعتراضات کارگری در مقابل وزارت کار در تهران بازداشت و یک روز بعد آزاد شده بود.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.