درخواست کمک افشین سهراب‌زاده از مدافعان حقوق بشر: «در صورت بازگردانده شدن به ایران اعدام خواهم شد»

افشین سهراب‌زاده، پناهجوی بازداشت‌شده در ترکیه که در معرض خطر «فرستاده شده به ایران» قرار دارد، می‌گوید که در صورت بازگشت به ایران با خطر اعدام مواجه است.

بر اساس گزارشی که «کانون حقوق بشری نه به زندان» روز جمعه ۲۰ فروردین ماه منتشر کرده، آقای سهراب‌زاده چهار روز قبل توسط نیروهای امنیتی در شهر قیصریه ترکیه به دلایل نامعلومی بازداشت شده و به اردوگاه پناهجویان این شهر منتقل شده است.

در این گزارش آمده است که آقای سهراب‌زاده در حال حاضر با دست‌بند و پابند در یک سلول به سر می‌برد و از حق دسترسی به وکیل و تماس با خارج از سلول هم محروم است. اما او موفق شده از طریق یک تلفن همراه، فایلی را به خارج از سلول بفرستد که در آن از خطر اعدام خود در صورت فرستاده شدن به ایران خبر داده و از سازمان‌های حقوق بشری درخواست کمک کرده است.

آقای سهراب‌زاده، سال ۸۸ بازداشت و در شعبه‌ دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «محاربه از طریق عضویت در حزب کومله» ابتدا به اعدام محکوم شد،‌ اما این حکم به ۲۵ سال زندان کاهش یافت.

گفته می‌شود که او پیش از بازداشت مدتی با حزب کومله همکاری داشته، اما بعد به ایران بازگشته و خود را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی کرده ‌و با گرفتن آنچه به اصطلاح «امان‌نامه» نامیده می‌شود، آزاد شده بود.

بنابر گزارش‌ها او پس از هفت سال حبس در زندان‌های مختلف ایران زمانی که برای مرخصی استعلاجی اعزام شده بود به ترکیه گریخته است.

سازمان عفو بین‌الملل با توجه به ابتلای آقای سهراب‌زاده به سرطان روده و وضعیت جسمانی‌اش در سال ۹۴ با صدور بیانیه‌ای خواستار اقدام فوری در مورد وضعیت او شده بود.

۱۴ سازمان حقوق بشری هم، فروردین ۹۵ خبر دادند که او در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان زندان به وضعیت جسمانی‌‌اش لبان خود را دوخته و برای چندمین بار دست به اعتصاب غذا زده بود.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.