رئیس سازمان انرژی اتمی ایران 'اقدام علیه مرکز غنی‌سازی نطنز' را تایید و محکوم کرد
علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ می‌داند

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، "اقدام علیه مرکز غنی سازی نطنز" را در جریان حادثه‌ای که بامداد امروز رخ داد، تایید و آن را به عنوان "تروریسم هسته‌ای" محکوم کرد.

آقای صالحی گفت که جمهوری اسلامی "حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ می‌داند."

ساعاتی پیش بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفته بود که بامداد امروز در بخشی از شبکه برق تاسیسات غنی‌سازی نطنز "حادثه‌ای" رخ داده است.

آقای کمالوندی درباره دلیل این رخداد توضیحی نداد اما گفت این حادثه "صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است".

علی‌اکبر صالحی با تایید حمله تازه به تاسیسات نظنز و بدون اشاره به عاملان آن، خواهان برخورد جامعه بین‌المللی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با این اقدام به عنوان "تروریسم هسته‌ای" شد.

تیرماه سال گذشته هم انفجاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داد که جمهوری اسلامی آن را "خرابکاری" خواند.

تاسیسات اتمی نطنز
تیرماه سال گذشته خورشیدی نیز انفجاری در تاسیسات اتمی نطنز رخ داد که جمهوری اسلامی آن را "خرابکاری" خواند

حادثه یا حمله سایبری؟
روزنامه اسرائیلی جروزالم پست پیش از تایید ایران، گزارش داد که اتفاقی که در تاسیسات نظنز افتاده "حادثه" نبوده و خسارات آن "بسیار سنگین‌تر" از آن است که مقام‌های ایران می‌گویند.

سایت این روزنامه نوشت که به نظر می‌آید که این واقعه در اثر حمله سایبری رخ داده که احتمالا اسرائیل در آن نقش داشته است.

هم‌زمان آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، امروز در مراسمی گفت "عملیات‌های ارتش اسرائیل در سرتاسر خاورمیانه از چشم دشمنان پنهان نیست. آنها گام‌های خود را محتاطانه و با در نظر گرفتن اقدامات ما بر می‌دارند."

آقای کوخاوی بدون نام بردن از ایران گفت "به لطف عملیات‌های پیچیده و پیشرفته، سال گذشته یکی از امن‌ترین سال‌ها برای شهروندان اسرائیل بود."

'خرابکاری و نفوذ'
مالک شریعتی نیاسر، نماینده تهران در مجلس و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ایران، در واکنش به این حادثه در حساب توییتر خود نوشت که "این اتفاق در سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای و در خلال تلاش ایران برای وادار کردن غربی ها به لغو تحریم‌ها بسیار مشکوک به خرابکاری و نفوذ است".

آقای نیاسر گفت که از طریق مجلس "در حال پیگیری ابعاد و جزییات موضوع هستیم".

حساب توییتر مالک شریعتی نیاسر

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران شب گذشته در گفت‌وگویی با تلویزیون دولتی ایران گفته بود: "سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن چند ماه پیش منفجر کرد، ولی باز نایستادیم و سالنی که جبران کننده سالن از دست رفته است را به صورت موقت برپا کردیم".

به گفته آقای صالحی "الان در دل کوه و نزدیک نطنز شبانه روز در حال کار هستیم که سالن‌های حساس را به دل کوه می‌بریم و امیدواریم سالن‌های مورد نظر سال آینده در دل کوه آماده شود و این تاسیسات را به آنجا منتقل کنیم".

خبر وقوع حادثه در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز سال گذشته واکنش های زیادی داشت و از همان زمان گمانه هایی درباره عمدی بودن این انفجار مطرح شد. شورای عالی امنیت ملی ایران یک روز بعد از حادثه گفت که علت را "دقیق" مشخص کرده اما به دلیل "ملاحظات امنیتی" آن را "در زمان مناسب" اعلام خواهد کرد.

تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز قبل و بعد از حادثه روز ۱۲ تیر ۱۳۹۹

ایران می‌گفت حادثه کوچک بوده اما تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آسیب و خسارت زیاد به یکی از ساختمان‌های مرکز مونتاژ سانتریفیوژها در نطنز بود.

روز بعد از انفجار، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی مفصل به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه نوشت یک وسیله انفجاری در "سالن بالانس کردن سانتریفیوژهایی که هنوز عملیاتی نشده بودند"، نصب و منفجر شده است. این روزنامه احتمال داد این "عملیات خرابکاری" کار"اسرائیل" باشد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.