دستگیری برخی خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در اصفهان
چند تن از اعضای خانواده‌های قربانیان اعتراضات آبان ۹۸، در اصفهان و هنگام بازگشت از آرامگاه سردار اسعد بختیاری بازداشت شده‌اند. پدر و مادر پویا بختیاری و مادر ابراهیم کتابدار در میان دستگیر‌شدگان هستند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شامگاه چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ (۷ آوریل) از توقف اتوبوس حامل خانواده برخی کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ و دستگیری دست‌کم ۲۲ تن خبر داد.

هرانا نوشت، این افراد هنگام بازگشت از آرامگاه سردار اسعد بختیاری، از مشروطه‌خواهان ایرانی، بازداشت شده‌اند.

منوچهر بختیاری و ناهید شیربیشه، پدر و مادر پویا بختیاری، سکینه احمدی، مادر ابراهیم کتابدار، یاشار تبریزی به همراه دو دخترش و خانم نامور به همراه دخترش نیز بوده‌اند.

این افراد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اصفهان منتقل شده‌اند.

هرانا می‌نویسد، سکینه احمدی، مادر ابراهیم کتابداردر جریان این بازداشت‌ها از حال رفته اما نیروهای امنیتی برای انتقال او به مراکز درمانی اقدامی نکرده‌اند.

مقام‌های پلیس و یا قضایی ایران درباره توقیف اتوبوس و علت دستگیری این افراد توضیحی نداده‌اند.

ادامه سکوت حاکمیت درباره آمار قرباینان آبان ۹۸

اعتراض‌های آبان ۹۸ در واکنش به اعلام ناگهانی افزایش بهای سوخت در ایران شکل گرفت که خیلی سریع به اعتراض‌های گسترده ضد حکومتی در سراسر ایران تبدیل شد.

در تاریخ جمهوری اسلامی تظاهراتی به این گستردگی که از همان ابتدا تمام ارکان حکومت و همه جناح‌های آن را هدف قرار داد سابقه نداشت؛ سرکوب خشونت‌آمیز معترضان نیز به شکلی که در آبان ۹۸ رخ داد بی‌سابقه بود.

درباره شمار قربانیان، مجروحان و بازداشت‌شدگان جنبش اعتراضی آبان ماه، آمار رسمی و قابل اعتمادی وجود ندارد. مقامات جمهوری اسلامی هنوز از انتشار آمار کامل این رویداد خودداری می‌کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور خرداد ۹۹ شمار قربانیان را ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر اعلام کرد. سازمان عفو بین‌الملل دست‌کم مرگ ۳۰۴ نفر را مستند کرده و برخی منابع شمار قربانیان را تا هزار و ۵۰۰ نفر هم گزارش کرده‌اند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.