نشست کمیسیون مشترک برجام در وین؛ "حمله ناکام به عراقچی"

پس از پایان نشست مقدماتی عراقچی با رئیس کمیسیون مشترک برجام یک معترض قصد حمله به او را داشته که ناکام مانده است. خبرگزاری دولتی ایرنا فرد مهاجم را یکی از "منافقین و دیگر عناصر ضدانقلاب" معرفی کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس صبح سه‌شنبه ششم آوریل (۱۷ فروردین) پس از خاتمه نشست عباس عراقچی و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون مشترک برجام فردی جلو هتل محل برگزاری این نشست قصد حمله به سرپرست مذاکره‌کنندگان ایران را داشت که اقدام او ناکام ماند.

بنابر این گزارش، پلیس وین می‌گوید عده‌ای از مخالفان جمهوری اسلامی مقابل محل برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام یک تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند اما درگیری فیزیکی رخ نداده است.

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی شب گذشته در راس یک هیئت عالی‌رتبه برای شرکت در کمیسیون مشترک برجام که ساعت دو و نیم بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت محلی برگزار شده وارد وین شد.

خبرگزاری دولتی ایرنا می‌گوید فردی که ظاهرا قصد حمله به عراقچی را داشته و به او اهانت کرده یکی از "منافقین و دیگر عناصر ضدانقلاب" بوده که روز سه‌شنبه در اعتراض به مذاکرات وین مقابل هتل محل برگزاری کمیسیون مشترک برجام تجمع کردند. این خبرگزاری افزود، سفارت جمهوری اسلامی در وین در مورد حفظ امنیت مذاکره‌کنندگان ایرانی به پلیس اتریش هشدار داده است.

عباس عراقچی شامگاه دوشنبه وارد وین شد و بلافاصله مذاکرات مقدماتی خود را با شرکت‌گنندگان در نشست مشترک آغاز کرد. او دوشنبه شب با رئیس هیئت نمایندگی چین و صبح سه‌شنبه با رئیس هیئت نمایندگی روسیه مذاکره کرد.

نشست وین در ادامه مذاکرات مجازی ۱۳ فروردین میان نمایندگان ایران و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

مذاکره غیرمستقیم میان ایران و آمریکا؟

بنابرگزارش‌ها برای نخستین بار پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۷ نمایندگانی از ایالات متحده نیز به طور غیرمستقیم در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام حضور دارند.

گفته می‌شود هیئت آمریکایی که به این منظور به اتریش رفته در نشست کمیسیون مشترک شرکت نمی‌کند اما هتل محل اقامت آنها حدود ده دقیقه با محل برگزاری این نشست فاصله دارد.

پیش از این ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و رابرت مالی، مسئول امور ایران در دولت جو بایدن از آمادگی این کشور برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران سخن گفته‌اند اما عباس عراقچی اعلام کرده که دیدار و مذاکره‌ای با نمایندگان ایالات متحده در وین انجام نخواهد شد.

خوش‌بینی به نتیجه‌بخش بودن نشست وین

با این همه حضور هیئت آمریکایی در وین، ترکیب هیئت ایرانی و ابراز خوش‌بینی دو طرف به نتیجه‌بخش بودن نشست مشترک این گمانه‌زنی را تقویت می‌کند که دست‌کم از طریق دیگر شرکت‌کنندگان پیام‌های میان تهران و واشنگتن رد و بدل می‌شود.

شرکت‌کنندگان در نشست کمیسیون مشترک امیدوارند در پایان این دور از مذاکرات نقشه راهی برای بازگشت گام به گام ایران و آمریکا به اجرای کامل تعهدات برجامی یافت شود.

جمهوری اسلامی شرط بازگشت به تعهدات برجامی را برداشته شدن تحریم‌های آمریکا اعلام کرده و ایالات متحده در مقابل این کار را مشروط به اجرای تعهدات برجامی ایران عنوان می‌کند.

هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی در وین را نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف، از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی همراهی می‌کنند و برخی ناظران همین مسئله را نشانه‌ بالا بودن احتمال دست یافتن به یک راه حل برای برونرفت از بن‌بست کنونی ارزیابی می‌کنند.

 

 

 

 

 

دویچه وله 

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.