ایران می‌گوید خدمت نظام وظیفه را لغو نخواهد کرد

ایران می‌گوید خدمت اجباری سربازی به دلیل نیاز نیروهای مسلح این کشور قابل لغو شدن نیست.

سرتیپ ابوالفضل شکاری، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است: "تعداد زیادی از سربازان درگیر مسئولیت امنیتی و دفاعی در کشورند" و "اگر ما جداسازی کنیم و بگوییم هرکسی دلش خواست نیاید، یعنی بار سنگین این مسئولیت‌ها را بر دوش یک عده خاص گذاشته‌ایم".

در هفته های اخیر برخی از سیاستمداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره لزوم پایان دادن به خدمت نظام وظیفه در ایران و "حرفه‌ای و اختیاری شدن" پیوستن به نیروهای مسلح گفته‌اند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نائب رئیس مجلس ایران و از سیاستمداران محافظه کار در این کشور به تازگی گفته بود که "سربازی اجباری جمع شده و نیروهای متخصص نظامی برای حراست از امنیت و اقتدار کشور استخدام شوند".

سربازی اجباری
اظهار نظر درباره لزوم خاتمه به خدمت نظام وظیفه در ایران در سال های گذشته در مباحث انتخاباتی هم مطرح بوده است

آقای قاضی‌زاده هاشمی در توییتر خود گفته بود که "وجود ۳ میلیون مشمول غایب نشان دهنده ناکارآمدی مدل فعلی است". وی پیش از این خبر داده بود که "مجلس در این زمینه طرح دارد".

ابوالفضل ابوترابی دیگر نماینده مجلس هم با دفاع از جمع کردن خدمت نظام وظیفه گفته بود "نظام با پافشاری بر سربازی اجباری، برای خود کارخانه دشمن‌سازی ایجاد کرده است".

آقای ابوترابی گفته بود در طرحی که برخی از نمایندگان در نظر دارند، مدت ‌زمان سربازی از ۲ سال به ۵ سال افزایش می‌یابد که بعد از ۲ سال اجباری، سه سال بعدی اختیاری است و با تشخیص و الزام نیاز فرمانده یگان در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

اظهار نظر درباره لزوم خاتمه به خدمت نظام وظیفه در ایران در سال‌های گذشته در مباحث انتخاباتی هم مطرح بوده است.

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران از چنین اظهارنظرهایی انتقاد کرده و گفته "کسی که بخواهد با چنین شیوه‌هایی و با دست اندازی به امنیت رای آوری کند صلاحیت لازم را نیز نخواهد داشت و بهتر است نمایندگان به جای تضعیف امنیت، وعده اقتدار دفاعی و افزایش قدرت بازدارندگی و نظایر آن را بدهند".

بر اساس اظهارات سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران در حال حاضر حدود ۳۷ هزار سرباز در این کشور مشغول خدمت هستند.

سرتیپ شکارچی گفته است: "اجحاف است که بخواهیم سربازی پس از انقلاب را با دوره قبل از انقلاب مقایسه کنیم و اسمش را بگذاریم اجباری. از قدیمی‌ترها بپرسید آن زمان با کتک می‌بردند سربازی اما حالا یقه چه کسی را گرفتند و به زور بردند که حالا می‌گویند اجباری".

امروزه اغلب کشورهای دنیا به سمت نیروی انسانی حرفه‌ای برای ارتش و پلیس روی آورده‌اند اما ایران به همراه ۱۶ کشور دیگر از معدود کشورهایی است که بیش از یک سال خدمت سربازی برای مردان در آن اجباری است.

خدمت نظام وظیفه در ایران حدود ۹۹ سال قدمت دارد. در سال ۱۳۰۱ در ارتش ایران شعبه ای به نام "سربازگیری" و "اداره نظام اجباری" راه اندازی شد. اداره نظام اجباری، چند سال بعد به اداره نظام وظیفه عمومی تغییر نام داد.

قانون نظام وظیفه از آن زمان تاکنون بارها تغییر کرده اما تغییری در اجباری بودن این دوره ایجاد نشده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.