هواپیمای سرنگون شده اوکراینی؛ 'صدور کیفرخواست برای ۱۰ نفر از مسئولان حادثه'
غلام‌عباس ترکی، دادستان سابق نظامی استان تهران اعلام کرد "برای ۱۰ نفر از مسئولانی که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین دخیل بودند کیفرخواست صادر شده است".

او این صحبت‌ها را در مراسم معارفه دادستان جدید نظامی‌ استان تهران اعلام کرد.

دادستان سابق نظامی استان تهران گفته در خصوص این ۱۰ نفر دادگاه نتیجه گیری‌های لازم را خواهد کرد. او جزئیات بیشتری از این پرونده منتشر نکرده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دیماه سال گذشته گفته بود کیفرخواستی برای متهمان این پرونده صادر خواهد شد.

در جریان این سانحه دو موشک زمین به هوای پدافند سپاه پاسداران یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را که از تهران عازم کی‌یف بود در هوا نشانه گرفت و سرنگون کرد. همگی ۱۷۶ نفر سرنشین پرواز ۷۵۲ جان باختند. بسیاری از آنها شهروندان کانادایی-ایرانی بودند که از طریق کی‌یف عازم کانادا بودند. مقام‌های ایرانی پس از سه روز انکار، مسئولیت این سرنگونی را پذیرفتند.

اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۹ سازمان هواپیمایی کشوری ایران گزارش نهایی بررسی سرنگونی هواپیمای خطوط هوایی اوکراین را منتشر کرد. این سازمان در گزارش خود اپراتور پدافند موشکی سپاه را در سرنگونی هواپیمای اوکراین مقصر دانست.

این گزارش با انتقاد انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی مواجه شد. این خانواده‌ها در بیانیه خود دولت‌های درگیر در این فاجعه را به "مذاکرات توخالی" با ایران و تنها گذاشتن خانواده‌های سوگوار متهم کرده‌اند و گفته‌اند: "بعد از چهارده ماه جامعه‌ بین‌المللی نتوانسته است ایران را در ارتکاب چنین جنایت وحشتناکی مورد بازخواست قرار دهد".

بازماندگان قربانیان سرنگونی این هواپیما، این روایت را که قبلا هم از سوی مقام‌های ایران مطرح شده بود نپذیرفته بودند. آنها می‌گویند دلایل پنهانکاریِ اولیه و نقش فرماندهان بلندپایه در این ماجرا نادیده گرفته شده است.

مقام‌های کانادایی و اوکراینی از این گزارش به تندی انتقاد کرده‌اند.

خبر صدور کیفرخواست برای مقصران ساقط کردن هواپیمای اوکراینی در حالی صادر می‌شود که در ماه‌های گذشته، قوه قضائیه ایران برای بسیاری از کسانی که در تجمعات اعتراضی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی شرکت کرده‌ بودند، حکم زندان صادر کرده است.

 نقشه

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.