نابسامانی در بازار مرغ؛ وزیر جهاد کشاورزی عذرخواهی کرد

نابسامانی اخیر در بازار مرغ، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی کشاند و او به نمایندگی از دولت حسن روحانی مجبور به عذرخواهی شده است.

آقای خاوازی، امروز سه‌شنبه (۱۷ فروردین) در مجلس گفته که "تقلب شرکت‌های بسته‌بندی و صنوف" بازار را ملتهب کرده است.

او بازگشت آرامش به بازار را وعده داده ولی گفته: "امروز آمار احتکار و منجمد کردن گوشت مرغ را داریم به‌طوری که در تهرانی که حداکثر نیاز روزانه‌اش به گوشت مرغ یک‌هزار و ۲۰۰ تن است مشخص شد فقط نزدیک یک‌هزار تن در سه شیفت بسته‌بندی اتفاق افتاده است."

نمایندگان مجلس ایران امروز دو گزارش نظارتی از گرانی مرغ را به قوه قضائیه ارسال کردند.

در این دو گزارش، بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و حسن روحانی به عنوان مقصران التهاب در بازار مرغ معرفی شده‌اند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس نیز در جلسه امروز "اشکالات ساختاری و مدیریتی" را عامل نابسامانی بازار مرغ و تخم مرغ عنوان کرده است.

بعضی نماینده‌های منتقد وزیر جهاد کشاورزی معتقدند تعدادی از واحدهای پرورش مرغ با اینکه خوراک با قیمت دولتی دریافت کرده‌اند ولی مرغ را به بازار عرضه نکرده‌اند ؛بعضی دیگر هم گفته‌اند نهاده‌های دامی به جای مرغداران "به دست دلالان رسیده."

محمدتقی نقدعلی، نماینده مجلس گفته است: "مشخص شده است ۳ هزار و ۴۶۰ واحد تولیدی نهاده های دامی تامین شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده اما مرغ تولید شده را به سردخانه فرستاده و احتکار کردند بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه پاسخگو باشد."

بعضی منابع دولتی از جمله اتاق اصناف "قیمت‌گذاری دستوری" را علت این نابسامانی می‌دانند.

ایسنا
فروش مرغ قطعه‌بندی شده کماکان ممنوع است

اواخر سال گذشته قیمت هر کیلو مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شد و اخیرا قرارگاه ساماندهی مرغ قیمت این کالا را کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده است.

گزارش‌ها از تهران حاکی از آن است مرغ با قیمت مصوب (۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان) در بعضی میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های بزرگ عرضه می شود، اما همچنان صف در این مراکز پابرجاست.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی گفته مغازه های کوچک یا فاقد مرغ دولتی هستند و یا به مشتریانشان می گویند که مرغ با قیمت مصوب هنوز به دستشان نرسیده است.

همچنین فروش مرغ قطعه بندی شده کماکان ممنوع است.

تلاطم اخیر بازار مرغ از دی ماه شروع شد و قیمت مصوب مرغ از ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی تا اواخر بهمن ماه به ۲۷ تا ۳۰ هزارتومان افزایش یافت.

بعضی فعالان بازار، علت اصلی گرانی آن را کمبود خوراک مرغ و نهاده‌های دامی عنوان کردند.

کمبود نهاده‌های دامی از یکسو و افزایش هزینه‌های تولید در ماه‌های اخیر به کاهش رغبت تولیدکنندگان این صنف و کم شدن عرضه منجر شده است؛ بعضی مرغداران می‌گویند تولید بدون افزایش قیمت "به صرفه نیست."

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت این کالا مطرح شدن احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود؛ که به نگرانی درباره افزایش قیمتها دامن زد.

فعالان این بازار به غیر از این موارد به مشکلاتی نظیر عدم دسترسی به واکسن طیور به دلیل تحریمها، مشکلات انتقال ارز و مهیا شدن زمینه بیشتر فعالیت دلالان به دلیل دو نرخی بودن قیمت مرغ اشاره می‌کنند.

گرانی مرغ در ایران در حالیست که در سال‌های گذشته با افزایش قیمت گوشت، مرغ به همراه ماهی جایگزین گوشت قرمز شده بود.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.