پلیس راهور: کیفرخواست نماینده مجلس "سیلی زن" به زودی صادر می‌شود

رییس پلیس راهور ناجا گفته شکایت از نماینده مجلسی که به صورت سرباز وظیفه سیلی زده بود در جریان است و به زودی کیفرخواست علیه او صادر می‌شود. این در حالی است که عنابستانی گفته از پلیس ناجا به اتهام توهین شکایت کرده است.

ماجرای سیلی زدن نماینده مجلس به صورت یک سرباز همچنان خبرساز است. در حالی که رییس پلیس ناجا گفته شکایت از علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در جریان است و به زودی کیفرخواست علیه او صادر می‌شود، این نماینده گفته به اتهام توهین از سرباز عابد اکبری و نیروی انتظامی شکایت کرده است.

این در حالی است که عنابستانی پیشتر از وظیفه شناسی این سرباز تشکر و از مردم عذرخواهی کرده بود.

سردار سید کمال هادیانفر به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته است: «پلیس راهور شکایت خود از ایشان را به دادسرا ارائه داد و دستگاه قضایی نیز نسبت به احضار فرد خاطی اقدام کرده و طبق اطلاعات ما به زودی و طی روزهای آتی کیفر خواست برای ایشان صادر می‌شود.»

رییس پلیس راهور ناجا شکایت عنابستانی از پلیس راهور را تایید کرده اما گفته چون او شکایتش را در سازمان قضایی نیروهای مسلح و ناجا شکایت از نماینده را در دادسرا طرح کرده و قانونا یک شکایت در دو جا قابل رسیدگی نیست، سازمان قضایی تا کنون هیچیک از نیروهای پلیس راهور را احضار نکرده است.

روز گذشته ۱۵ فروردین علی اصغر عنابستانی به خبرگزاری ایسنا گفته بود که از نیروی انتظامی و از سرباز مربوطه به اتهام توهین شکایت کرده و پرونده در دادسرای نظامی در حال رسیدگی است.

این نماینده مجلس گفته است: «زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد. ماجرا آن طور که فضاسازی رسانه‌ای نشد نبود.»

عنابستانی درباره روند پرونده‌اش در هیأت نظارت بر نمایندگان نیز گفته است: «هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در حال انجام دادن کار خودش است. تا آنجا که من اطلاع دارم نیروی انتظامی حاضر نشده پاسخ مجلس را بدهد اما هیئت نظارت بر نمایندگان رئیس و نایب رئیس و سخنگو دارد؛ می‌توانید از آنها در مورد پرونده‌ام سوال کنید.»

پیشتر سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، در پاسخ به این پرسش که آیا این هیئت به رفتار علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس که به یک سرباز وظیفه سیلی زده، رسیدگی می‌کند یا نه، پاسخ داده بود: «هنوز به این موضوع ورود نکرده‌ایم اگر طرح شکایتی شود، بررسی می‌کنیم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا چنین رفتاری از سوی یک نماینده مجلس نیاز به شکایت دارد، گفته بود: «هیئت این موضوع را بررسی می‌کند اما جزو اولویت ما نیست و موضوعات دیگری در دستور داریم.»

ماجرا چه بود

روز شنبه چهارم بهمن، فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های اعتراض‌آمیز زیادی برانگیخت.

در این فیلم سربازی که خود را عابد اکبری معرفی می‌کند شرح می‌دهد که پس از این که جلوی ورود خودروی بدون مجوز یک نماینده مجلس به خطوط ویژه اتوبوسرانی را گرفته، این نماینده پس از درگیری لفظی به او سیلی زده است.

در این فیلم که نزدیک دروازه دولت تهران گرفته شده چند نفر می‌گویند شاهد سیلی زدن علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس به صورت سرباز اکبری بوده‌اند.

پس از آن عنابستانی بیانیه‌ای صادر کرد و در آن به کلی منکر سیلی زدن شد و ادعا کرد که "سرباز نه تنها برخورد بد لفظی با او داشته بلکه دو بار با باتوم به شکم او زده است".

عنابستانی در این بیانیه، مدعی شد که پس از آنکه سرباز با باتوم دوبار به او ضربه می‌زند، او به داخل ماشین بر می‌گردد. این در حالی است که او پیشتر گفته بود که اصلا از ماشین پیاده نشده که بخواهد به سرباز سیلی بزند.

با بالاگرفتن ماجرا و باز شدن پای هیآت نظارت بر رفتار نمایندگان و نیز پشتیبانی فرمانده پلیس راهور ناجا از سرباز اکبری، عنابستانی ویدیویی در توییترش منتشر کرد و در آن از سرباز عابد اکبری به خاطر "رعایت قانون" تشکر و از ملت ایران و مردم حوزه انتخابیه‌اش "عذرخواهی" کرد.

پس از این عذرخواهی ماجرا کمی آرام گرفت تا اینکه روز گذشته نماینده سبزوار اعلام کرد به دلیل توهین از سرباز عابدی و پلیس راهور ناجا شکایت کرده است.

در این میان اما خبری منتشر شد مبنی بر اینکه برای تردد نمایندگان مجلس در خط ویژه اتوبوسرانی مجوز صادر شده است. این خبر با اعتراضات و انتقادات زیادی روبرو شد و بعد از آن رییس پلیس ناجا اعلام کرد که این خبر صحت ندارد و مربوط به سال ۱۳۹۷ بوده است.

حالا با گذشته سه ماه از این ماجرا یک سرباز وظیفه سیلی خورده مانده و پلیسی که همچنان مصر بر دفاع از سربازش است و نماینده مجلسی که گویا عذرخواهی‌اش را فراموش کرده و به فکر شکایت از سربازی افتاده که تنها وظیفه‌اش را انجام داده است و البته نامشخص بودن مجوزی که به نمایندگان مجلس اجازه تردد در خطوط ویژه اتوبوسرانی را می‌دهد و یا به قول عباس عبدی، فعال سیاسی "مجوز سیلی زدن به سرباز".

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.