آیت‌الله خامنه‌ای و هیچ مقام دیگری 'هنوز واکسن کرونا نزده'

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفته است که واکسن کرونا هنوز به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران تزریق نشده است.

در هفته های اخیر همزمان با ارسال محموله های اولیه از واکسن کرونا به ایران و حضور آیت الله خامنه ای در گورستان بهشت‌زهرا و سپس حاضر شدن جمعی از فرماندهان نیروی هوایی در محل سخنرانی او، احتمالاتی درباره تزریق واکسن کرونا به او در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود.

وزیر بهداشت ایران امروز شانزدهم فروردین ۱۴۰۰ گفته است نه به آیت الله خامنه ای و نه به هیچکدام از مقام های جمهوری اسلامی ایران هنوز واکسن کرونا تزریق نشده است. دکتر نمکی گفته است که آقای خامنه ای اعلام کرده فقط واکسن کرونای ایرانی خواهد زد.

از زمان اعلام شیوع رسمی کرونا در ایران در اول اسفند ۱۳۹۸، آیت الله علی خامنه ای به جز یک بار در بهشت زهرا، به طور رسمی از محل دفتر رهبری خارج نشده و برنامه ملاقات ها و سخنرانی های وی هم تغییر کرده است.

طی بیش از یک سال گذشته به جز چند مورد محدود که حفظ فواصل زیاد اجتماعی بوده، همه سخنرانی های وی که همواره با حضور جمعیت انجام می‌شد، تلویزیونی بوده است.

آقای خامنه ای اعلام کرده است که ورود واکسن ساخت بریتانیا و آمریکا به ایران ممنوع است. وی با اشاره به درگذشت ۴ هزار مبتلای به کرونا در آمریکا ظرف یک روز گفته بود: "اگر کارخانه فایزر آنان می‌تواند واکسن درست کند، اول برای خودشان مصرف کنند."

از اواخر سال گذشته خورشیدی محموله های از واکسن تولید روسیه و چین به ایران فرستاده شده و مقام های بهداشتی دولتی گفته اند به کادرهای درمانی و افرادی که به دلیل شغل شان در خطر ابتلا قرار دارند، تزریق می شود.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت هشدار داده که کشور
دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت هشدار داده که کشور "با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجه است"

در تازه ترین تحول درباره تامین واکسن کرونای مورد نیاز ایران، رسانه های این کشور اعلام کرده اند که اولین محموله واکسن استرزنیکا-آکسفورد که بیش از ۷۰۰ هزار دوز است از هلند به سوی ایران بارگیری شده است. رسانه های ایران می گویند که این واکسن در قالب برنامه کواکس مربوط به سازمان جهانی بهداشت به ایران ارسال می شود.

همزمان سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که با نظر وزارت بهداشت این کشور و همکاری با طرف های هندی و کوبایی"در چند روز آینده بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا وارد می‌شود".

وزارت خارجه ایران گفته این میزان واکسن هم مربوط به برنامه کواکس است و به غیر از خریدهای این کشور از روسیه است که به گفته وی "بیش از نیم میلیون دوز" تاکنون وارد شده است.

ایران در میان کشورهای خاورمیانه یکی از پرتلفات ترین ها در برابر ویروس کرونا بوده و در ارتباط با واکسیناسیون عمومی به عدد قابل توجهی نرسیده است.

در حال حاضر وزارت دفاع و ستاد اجرایی فرمان امام در حال کار برای تولید واکسن کرونای بومی هستند. مقام های بهداشتی می گویند این واکسن به صورت محدود روی انسان آزمایش شده است و وزیر بهداشت وعده داده که تا پایان بهار ۱۴۰۰ "ایران صاحب واکسن ملی شود".

منتقدان گفته اند که امیدواری به تولید این واکسن باعث تعلل در خرید واکسن های خارجی و ایمن کردن جمعیت ایران در برابر کووید-۱۹ شده است.

بر اساس گزارش های رسمی موج چهارم شیوع ویروس کرونا در این ایران آغاز شده تعداد فوت شدگان بار دیگر به بالای صد نفر در روز رسیده است.

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران که پیشتر گفته بود آمار واقعی فوت شدگان دو برابر رقمی است که وزارت بهداشت اعلام می کند، امروز گفته است که مراجعه مبتلایان به بیمارستان ها به صورت جهشی بالا رفته است.

سعید نمکی وزیر بهداشت هشدار داده که کشور "با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجه است".

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.