حمید بعیدی نژاد و همسرش در زمان تقدیم استوارنامه سفیر ایران به ملکه الیزابت دوم در کاخ باکینگهام اقامتگاه رسمی ملکه بریتانیا
سفیر ایران در لندن می‌گوید دوره او به عنوان نماینده ایران در لندن به پایان رسیده
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، می‌گوید دوره سفارت او در بریتانیا به پایان رسیده است.

آقای بعیدی‌نژاد با انتشار توییتی به زبان انگلیسی با اعلام خاتمه ماموریت خود از بخش‌های اقتصادی و دیپلماتیک و رسانه‌ها در طول دوره سفارتش تشکر کرده است. هنوز مشخص نیست سفیر بعدی ایران در لندن چه فردی پیشنهاد شده است.

آقای بعیدی‌نژاد اولین سفیر ایران در لندن پس از دوره‌ای از تنش میان دو کشور و سپس افزایش سطح روابط ایران و بریتانیا بود. او در شهریور ۱۳۹۵ حدود یک سال پیش از توافق هسته‌ای برجام، به عنوان سفیر ایران در لندن کار خود را آغاز کرد.

آقای بعیدی نژاد همراه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزارت خارجه از اعضای ارشد گروه مذاکره کننده اتمی ایران بود. آقای تخت روانچی هم مدتی بعد نماینده دائم ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک شد.

حمید بعیدی نژاد در دوره سفارت خود در لندن اظهار نظر و توییت های جنجالی هم داشت.

از جمله در سه روز اول پس از شلیک دو موشک از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هواپیمای اوکراینی و کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه آن، و پیش از پذیرش رسمی این شلیک از سوی ایران، آقای بعیدی نژاد در مصاحبه با رسانه ای بریتانیا گفته بود کلیپ‌های منتشر شده درباره شلیک موشک به سمت هواپیما و جمع آوری بقایای آن توسط ایران "نامعتبر و مضحک" است.

تصاویر جمع آوری بقایای هواپیمای سرنگون شده، توسط رسانه های ایران از جمله صداوسیما پخش شده بود.

آقای بعیدی نژاد توییت هایی هم در انتقاد و حتی تهدید رسانه های فارسی زبان خارج از ایران منتشر کرده بود که مورد انتقاد رسانه های بریتانیا هم قرار گرفت. دست کم در یک مورد هم علیه سفیر آمریکا در لندن توییت منتشر کرد. سفیر آمریکا از بازداشت متخصصان محیط زیست در ایران انتقاد کرده بود.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران روز ۸ آذر سال ۱۳۹۰ هدف حمله گروهی از معترضان به سیاست‌های بریتانیا قرار گرفت
سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران روز ۸ آذر سال ۱۳۹۰ هدف حمله گروهی از معترضان به سیاست‌های بریتانیا قرار گرفت که خود را "طلاب و دانشجویان بسیجی" عنوان می‌کردند

پیش از انتصاب آقای بعیدی نژاد به عنوان سفیر، دو کشور ایران و بریتانیا تازه و پس از دوره ای از تنش روابط خود را به سطح کاردار افرایش داده بودند.

بریتانیا در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و همزمان با حمله "دانشجویان و طلاب بسیجی" به سفارت و اماکن دیپلماتیک آن کشور در تهران، همه کارکنان سفارت خود در ایران را فراخواند و روابط به پایین‌ترین سطح قبل از قطع کامل روابط کاهش داد. حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران در ۸ آذر سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاد.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه وقت ایران، گفته بود که "طلاب و دانشجویان بسیجی" حمله کننده به سفارت و اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در تهران پس از تماس او با دفتر آیت‌الله خامنه‌ای حاضر شدند از محل خارج شود.

آن حمله باعث تعطیلی سفارت ایران و بریتانیا در لندن و تهران به مدت ۴ سال شد و تبادل سفرا میان تهران و لندن را ۵ سال به تاخیر انداخت.

آیت‌الله علی خامنه‌ای تابستان بعد از این اتفاق در یک سخنرانی عمومی گفت "در قضیه اخیر اشغال آن سفارت خبیث [بریتانیا]، احساسات جوانان درست بود ولی رفتنشان [به داخل سفارتخانه] درست نبود.

از زمان آغاز مجدد روابط ایران و بریتانیا، لندن دو سفیر مختلف به تهران اعزام کرده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.