'اولین اعدام‌های ثبت‌شده سال جدید در ایران'؛ اجرای حکم سه زندانی در ارومیه
نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران از اعدام دستکم سه زندانی در زندان‌ ارومیه خبر می‌دهند. محمد کریم محمودی، احد حبیب‌وند و صادقی محی به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

ارسلان یار احمدی مدیر وبسایت حقوق بشری هنگاو به بی بی سی فارسی گفت این سە زندانی روز گذشته به سلول انفرادی زندان ارومیه منتقل شده و خانواده‌های آنها آخرین دیدار را با آنها انجام داده بودند.

شبکه حقوق بشر کردستان نیز با تایید این خبر اعلام کرد حکم اعدام دو زندانی دیگر ابراهیم نصیرخواه و مصطفی نصیرخواه که برای اعدام به سلول انفرادی منتقل شده‌اند به اجرا درنیامده است.

کاوه کرمانشاهی، عضو مدیریت شبکه حقوق بشر کردستان نیز به بی بی سی فارسی کفت "این اولین اعدام‌های ثبت شده سال ۱۴۰۰ شمسی هستند".

روزگذشته هرانا، شبکه فعالان حقوق بشر نوشته بود دستکم ۶ زندانی در زندان ارومیه که به خاطر اتهامات مرتبط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند.

هرانا گزارش داده که در طول یکسال (از اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ نفر در ایران اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند.

بنابر این گزارش بیش از ۷۰ درصد از این اعدام‌ها به صورت مخفیانه اجرا شده است.

جرایم مربوط به قتل، مواد مخدر، جرایم جنسی، محاربه، سرقت مسلحانه و شرب خمر از مواردی بوده که حکم اعدام برای آن صادر شده است.

چند ماه پیش فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر در گزارشی تفصیلی به استفاده گسترده از مجازات اعدام در ایران پرداخت و نوشت "ایران در دهه‌های اخیر پیوسته پس از چین بیشترین آمار اعدام را داشته و بالاترین تعداد آمار اعدام کودکان را نیز دارد".

اعدام در ایران

در یکسال گذشته اجرای چندین حکم اعدام در ایران خبرساز شد و کارزارهای مجازی زیادی با درخواست توقف صدور حکم و اجرای اعدام به ویژه برای متهمان امنیتی و سیاسی در ایران به راه افتاد.

اعدام روح‌الله زم، روزنامه‌نگار و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و همین طور نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی از جمله مواردی بود که بازتاب بین‌المللی داشت و از سوی گروه‌ها و کشورهای مختلف محکوم شد.

مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی همواره از مجازات اعدام دفاع کرده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، سال‌ها پیش در دفاع از اعدام مجرمان مواد مخدر گفت: "اینها چه کسانی هستند؟ قاچاقچیان هروئین و مرفین. یعنی محکومین به اعدام که یک بار اعدام برایشان کم است و اگر می‌شد بیش از یک بار اعدامشان کنند، جا داشت. آیا این نقض حقوق بشر است".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.