اذعان مقام وزارت کشور به گستردگی و فشار اعتراضات آبان ۹۸ برای حکومت

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور، سال ۹۸ را به دلیل وقوع اعتراضات گسترده آبان‌ماه «سخت‌ترین و تلخ‌ترین» سال حکومت جمهوری اسلامی از نظر «امنیتی» معرفی کرد.

اعتراضاتی که از شامگاه ۲۴ آبان ۹۸ ابتدا در چند شهر و در اعتراض به سهمیه‌بندی و گران شدن بهای بنزین آغاز شد به‌سرعت به اعتراضاتی سراسری و تظاهرات ضدحکومتی تبدیل شد.

در جریان این اعتراضات، نهادهای امنیتی به سرکوب شدید و خشن معترضان روی آورده و به گفته منابع مختلف خبری و حقوق بشری صدها تن را در این اعتراضات کشته و هزاران تن را بازداشت کردند.

به گزارش روز پنج‌شنبه، ۱۲ فروردین، خبرگزاری ایرنا، حسین ذوالفقاری گفت: «تلخ‌ترین حادثه امنیتی یا اجتماعی- امنیتی، حادثه آبان ۹۸ بود که امیدوارم روایت صحیح آن روزی در جای خود بیان شود که چه بود و چه شد.‎»

وی با بیان این که «اعتراض روش دارد»، اعتراضات آبان ۹۸ را «از لحاظ نوع حوادث رخ داده، نوع خسارت وارد شده و نوع خشونت‌هایی که برخی از صحنه اغتشاش داشتند»، «تلخ‌ترین» حادثه امنیتی توصیف کرد.

این مقام وزارت کشور در عین حال در اظهاراتی مبهم اضافه کرده که «فقط به چه علت این قضایا به وجود آمد که آن هم در جای خود مورد بررسی قرار گرفته است.»

وی با این حال درباره نتیجه این بررسی، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی نکرده است.

ذوالفقاری چندین‌ بار در اظهارات خود تاکید کرده «اتفاقاتی» که در اعتراضات آبان ۹۸ «رخ داد، کاملاً متفاوت بود».

مقام‌های جمهوری اسلامی تمامی گزارش‌های حاوی تعداد کشته‌ها را تکذیب کردند، اما به رغم وعده‌های مکرر، هنوز حاضر به ارائه آمار یا گزارشی موثق در این باره نشده‌اند.

آقای ذوالفقاری نیز با تکذیب گزارش خبرگزاری رویترز مبنی بر کشته ‌شدن ۱۵۰۰ نفر طی این اعتراضات گفته که «آمار جان‌باختگان همان ۲۳۰ نفر است که رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.»

وی در حالی این آمار را تکذیب کرده که در اعتراضات آبان ۹۸، معترضان با سلاح‌ نیمه‌سنگین جنگی و به طور مستقیم در خیابان‌ها مورد هدف قرار گرفتند.

سازمان ملل متحد نیز شمار کشته‌شدگان آبان ۹۸ را دست‌کم ۳۰۴ نفر عنوان کرده است.

تحلیلگران می‌گویند: «تجربه هیچ‌ یک از سرکوب‌ها از سوی یگان ویژه در ایران با سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ قابل مقایسه نیست.»

اظهار نظر مقام وزارت کشور یک روز پس از آن منتشر می‌شود که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک خبر داد که اتحادیه اروپا در واکنش به سرکوب خونین اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸، هفته آینده «هشت» تن از شبه‌نظامیان و فرماندهان پلیس ایران را همراه با سه نهاد حکومتی تحریم می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.