عضو اتاق بازرگانی: پرداخت ۸۶ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران نشانه «رانت» است

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پرداخت سالانه بیش از ۸۰ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران آن را از نشانه‌های «رانت» و «مشکلات ساختاری اقتصاد ایران» عنوان کرد.

حمیدرضا صالحی روز پنج‌شنبه، ۱۲ فروردین، با اشاره به پرداخت ۸۶ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در سال ۲۰۱۹ گفت که در مدت مشابه در چین با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت، تنها ۳۲ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت شده بود.

آماری که آقای صالحی اعلام می‌کند بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی است که در خرداد ۹۹ منتشر شده بود.

بر اساس این گزارش، ایران بیشترین یارانه انرژی را در سال ۲۰۱۹ در جهان پرداخت کرده بود و تقریبا سهمی ۱۹ درصدی از کل یارانه‌های انرژی را در جهان داشت.

در این گزارش، چین در مقام دوم و عربستان با کمتر از ۲۹ میلیارد دلار در مقام سوم پرداخت یارانه انرژی در جهان قرار گرفته بود.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد یارانه انرژی در سال ۲۰۲۰ هنوز منتشر نشده است.

محمدرضا خطاطی، مدیر بخش صنعت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت هم پیشتر در دی‌ماه ۹۹ با انتقاد از جایگاه ایران در فهرست پرداخت‌کنندگان یارانه انرژی در جهان گفته بود که مقدار زیادی از یارانه انرژی در ایران به بخش صنعت پرداخت می‌شود.

منظور از یارانه انرژی این است که یا دولت انرژی را با قیمت بالا وارد می‌کند و با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار می‌دهد، یا این که انرژی در داخل کشور تولید شده و با قیمت ارزان به مردم تحویل می‌شود که در مورد دوم، اصطلاحا به آن «یارانه پنهان» می‌گویند.

ایران واردکننده انرژی نیست و ارقام یاد شده در واقع یارانه پنهان است. بدین ترتیب که اگر دولت ایران این انرژی را به جای داخل در بازارهای جهانی می‌فروخت ۸۶ میلیارد دلار بیشتر درآمد کسب می‌کرد.

یکی از علت‌های افزایش یارانه‌های پنهان انرژی، افت چشمگیر ارزش ریال در مقابل دلار است و باعث شتاب گرفتن رشد اختلاف قیمت انرژی در داخل و خارج کشور می‌شود.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.