سپاه پاسداران «در حال ساخت سه نوع جدید از کشتی‌های جنگی است»

گزارش‌های تازه انتشار یافته حاکی از برخی از اقدامات نیروی دریایی سپاه پاسداران در جهت تبدیل شدن به یک نیروی دریایی «متعارف»، به شکل نیروهای دریایی معمول ارتش‌های جهان، است.

مؤسسه دریایی ایالات متحده روز دوشنبه ۹ فروردین بر اساس اطلاعاتی که از ماهواره‌ها به‌دست آمده است خبر داد که نیروی دریایی سپاه پاسداران حداقل سه نوع جدید از کشتی‌های نسبتاً‌ بزرگ را به‌طور همزمان در دست ساخت دارد.

به نوشته وب‌سایت این مؤسسه، کشتی‌های یاد شده «نسبتاً بزرگ و مدرن» به نظر می‌رسند، ضمن این‌که شکل ظاهری این کشتی‌ها به صورت «دو بَدَنه‌ای» و تا اندازه‌ای رادارگریز طراحی شده‌اند.‎

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، یکی از این شناورها در کشتی‌سازی «شهید محلاتی بوشهر» در حال ساخت است، دیگری در یک قایق‌سازی کوچک در حوالی بندرعباس و سومی در یک محل کشتی‌سازی جدید در نزدیکی شیب‌دراز، در جزیره قشم. طبق این گزارش، در محل سوم ممکن است زیردریایی هم ساخته شود.

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، به تازگی اطلاعاتی در مورد این کشتی‌های جدید به رسانه‌ها داده و گفته است که این کشتی‌ها ۲۱۳ فوت طول و یک محل فرود بالگرد دارند.

او روز ۲۷ اسفند به رسانه‌های ایران گفت که یکی از این شناورها به نام «قاسم سلیمانی»، از سرعت ۴۵ گره دریایی برخوردار و قادر به پرتاب انواع موشک‌های سطح به هوا و سطح به سطح است.

آقای تنگسیری افزود در سال ۱۴۰۰ «سه فروند از این شناور پیچیده» به نیروی دریایی سپاه ملحق خواهد شد و شناور دیگری نیز با نام «ابومهدی المهندس، با قابلیت‌های آفندی و پدافندی و همچینین بدنه‌ای خاص» در سال آینده ساخته خواهد شد.

سپاه پاسداران تاکنون بیشتر مجهز به قایق‌های تندرو سبک بوده و مؤسسه دریایی ایالات متحده در گزارش تازه خود می‌گوید که به نظر می‌رسد این نهاد نظامی قصد دارد در زمینه قدرت دریایی یک نیروی موازی با ارتش ایران برای خود درست کند.

به نوشته این موسسه، یک دلیل احتمالی این اقدامات جدید سپاه می‌تواند این باشد که تاکتیک‌های نامتعارف حوثی‌های مورد حمایت ایران در درگیری دریایی خوب عمل نکرده و نتیجه لازم را نداده است.

سپاه پاسداران ۲۹ آبان پارسال نیز با انجام تعمیراتی در یک کشتی ترابری کهنه خارجی، بر روی آن ادوات نظامی سوار کرد و از آن تحت عنوان «ناو هواپیمابر» یا «ناو اقیانوس‌پیمای شهید رودکی» رونمایی کرد.

این در حالی است که به طور معمول، گشت‌زنی دریایی سپاه پاسداران به خلیج فارس محدود می‌شود و نیروی دریایی ارتش از این نظر آب‌های دریای عمان و فراتر از آن را پوشش می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه به هنگام رونمایی از آن شناور گفت که حضور و اجرای ماموریت در اقیانوس هند و فراساحل، «حق» این نهاد شبه‌نظامی است.

با استفاده از موسسه دریایی ایالات متحده، مشرق و رادیوفردا /پ.پ/ک.ر

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.