علی ربیعی: پکن مایل به انتشار سند همکاری ایران و چین نیست
سخنگوی دولت ایران گفته مانعی برای انتشار سند همکاری ایران و چین از سوی تهران وجود ندارد اما طرف مقابل "احتمالا به خاطر برخی ملاحظات" راضی به انتشار آن نیست. فاش نشدن محتوای این سند اعتراضات زیادی را برانگیخته است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه ۱۰ فروردین در اولین کنفرانس خبری‌اش در سال ۱۴۰۰ درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین توضیحاتی را ارايه کرد.

او این سند را "یک نقشه راه" توصیف کرد که باید در ماه‌ها و سالهای آینده تکمیل شود. به گفته ربیعی این گونه اسناد تنها میان ایران و چین نبوده و اولین سند همکاری بلندمدت هم نیست.

سخنگوی دولت تاکید کرد که سند همکاری ایران و چین "علیه هیچ کشور ثالثی نیست و تنها هدف آن تحقق و بهره برداری از همه ظرفیت‌های موجود در روابط میان ملت‌هاست".

برخی از تحلیلگران امضای سند همکاری میان ایران و چین را راهی برای مقابله بیشتر ایران با آمریکا ارزیابی می‌کنند. جو بایدن نیز درباره این همکاری ابراز نگرانی کرده و گفته سالها نگران نزدیکی دو کشور ایران و چین بوده است.

ربیعی گفته که ایران مایل است با سایر کشورهایی که علاقه مند به توسعه روابط با ایران هستند نیز سند همکاری امضا کند. او همچنین گفته: «اعتقاد داریم که این سند همکاری، آخرین امیدها به موفقیت آمیز بودن مسیر احیای کامل برجام را تسهیل می کند.»

از آنجا که اجرایی شدن مفاد سند همکاری میان ایران و چین به رفع تحریم‌های به خصوص بانکی علیه ایران وابسته است، برخی کارشناسان نیز اظهار امیدواری کرده‌اند که این سند بتواند راه احیای برجام را هموار کند.

"ملاحظه‌ای برای انتشار سند نداریم"

علی ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره علت منتشر نشدن متن این سند گفته است: «وزارت امور خارجه گزارش‌برگ این سند را که حاوی تمامی سرفصل‌ها، رئوس و محتوای توافق است منتشر کرده و به راحتی در دسترس همگان قرار دارد. انتشار متن کامل مشروط به موافقت طرفین است. ما هیچ ملاحظه‌ای برای انتشار آن نداریم اما شاید نظر طرف چینی متفاوت باشد.»

آنچه که ربیعی از آن با نام "گزارش برگ" یا "گزاره برگ" نام برده یک متن ۱۳۰۰ کلمه‌ای است که ۴۴۰ کلمه یعنی نزدیک به نیمی از آن روزشمار دیدارهای مقامات ایران و چین برای امضای این سند است.

با این حال سخنگوی دولت تاکید کرد: «با اطمینان اعلام می‌کنم سرفصلی فراتر از آنچه در گزارش‌برگ آمده وجود ندارد و طی مذاکراتی که با همکارانم در وزارت امور خارجه داشته‌ام، ترتیب گفت‌وگوهایی بیشتر با مردم و حتی منتقدان و در نتیجه توضیح کامل برای اطمینان بخشی صورت خواهد گرفت.»

ربیعی یک بار دیگر نیز تصریح کرد: «دولت ایران از ابتدا هیچ مشکلی برای انتشار کامل این سند نداشته و طرف مقابل احتمالا به لحاظ برخی ملاحظات مربوط به خود مایل به انتشار نبوده است.»

"نیازی به مصوبه مجلس نیست"

علی ربیعی در بخش دیگری از سخانش تاکید کرد که "این سند، پیمان، قرارداد و عهدنامه بین‌المللی محسوب نمی‌شود و طبق این تفسیر حقوقی نیازی به مصوبه مجلس هم ندارد". او اما در ادامه گفت اگر این سند جنبه اجرایی بگیرد قطعا به مجلس ارائه خواهد شد.

ربیعی گفت که دولت برای نگرانی‌هایی که درباره این سند وجود دارد احترام قائل است و تاکید کرد که دولت باید به نگرانی‌های کسانی که دغدغه استقلال کشور را دارند توجه کند.

او اما ادامه داد: «اما موضوع انتقاد، جنبه‌ای فراتر از دلسوزان استقلال کشور یافته و همانگونه که در سوال مطرح است یک جریان عملیات روانی بزرگی را به راه انداخته‌اند. بخشی از این افراد که وادادگی در مقابل بیگانگان را در سابقه خود دارند آغاز کننده این فضاسازی و دروغ پردازی‌ها بوده‌اند.»

با نگاهی به طیف انتقادات از سند همکاری ایران و چین میتوان دید که این انتقادها از سوی نحله‌های گوناگون فکری ابراز می‌شود؛ از اصلاح طلبان گرفته تا ملیون و یا طرفداران سلطنت. بیشترین انتقادات هم از افشا نشدن محتوای این همکاری است.

سخنگوی دولت اما این انتقادات را تلویحا بخشی از پروژه مخالفت با دولت روحانی ارزیابی کرد و گفت: «فراموش نکردیم یک روز گفتند جزایر واگذار شد، یک روز گفتند نیروهای نظامی ایشان در ایران خواهند آمد، یک روز از واگذاری نفت گفتند. همه اینها دروغی آگاهانه بیش نیست. مردم ما می‌دانند استقلال سیاسی حفظ تمامیت ارضی عدم وابسته کردن کشور و حفظ منافع ملی بزرگترین دستاورد نظامی سیاسی است.»

او دولت روحانی را متشکل از "وطن دوست ترین فرزندان این کشور" توصیف کرد که "در صف مقدم حفظ و کسب منافع ملت ایران ایستاده‌اند".

برخی از مواردی که ربیعی به عنوان سرفصل‌های همکاری میان ایران و چین عنوان کرد عبارتند از: زیرساخت‌های دفاعی و مقابله با تروریسم، تسهیل همکاری‌های بخش خصوصی و همچنین همکاری‌های مالی و بانکی و تقویت همکاری‌های غیرنفتی با تمرکز بر حوزه کشاورزی و دانش‌بیان، ارتقای گردشگری و همکاری رسانه‌ای و سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های دوستی و دانشگاهی.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.