واکنش نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل به طرح احتمالی آمریکا برای احیای برجام
پرس‌ تی وی سه‌شنبه به نقل از یک مقام ناشناس در واکنش به گزارش رسانه‌های آمریکایی درباره پیشنهاد جدید آمریکا برای شروع مذاکرات، اعلام کرد ایران غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف نخواهد کرد. همزمان نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل در پیامی توییتری به احتمال مطرح شدن پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا در ارتباط با رفع تحریم‌های ایران واکنش نشان داده است.

دولت بایدن در تلاش است تا ایران در مذاکرات برای سرگیری اجرای تعهدات برجام مشارکت دهد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد "ایران درباره موضوعات با اعضای باقیمانده در برنامه جامع اقدام مشترک در ارتباط است. برای پیوستن مجدد آمریکا به توافق هسته‌ای برجام هیچ پیشنهادی نیاز نیست. این فقط به یک تصمیم سیاسی ایالات متحده نیاز دارد تا تمام تعهدات خود را طبق این توافقنامه به طور کامل و فوری اجرا کند".

پیش از این، نشریه "پولیتیکو" در گزارشی از طرح احتمالی جدید آمریکا برای احیای برجام خبر داده بود.

این نشریه به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت که مقام‌های دولت ایالات متحده با توجه به شرایط زمانی، در نظر دارند به زودی و طی این هفته، پیشنهاد جدیدی را برای شروع مذاکرات به ایران ارائه دهند.

پرس تی وی در وبسایت خود به نقل از یک مقام ارشد ایران نوشت تهران تنها در صورتی غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف می‌کند که آمریکا همه تحریم‌ها علیه این کشور را رفع کند.

این مقام ارشد که نخواسته نامش فاش شود گفته زمان برای آمریکا در حال سپری شدن است و در صورتی که این کشور تحریم‌ها را رفع نکند ایران بر مبنای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تعهدات خود را باز هم کاهش خواهد داد.

ایران و آمریکا هر دو منتظرند تا طرف مقابل گام نخست را برای ازسرگیری مذاکرات و موضوع برجام بردارد.

مقام‌های ایران اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود در برجام را به رفع عملی تحریم‎های یک‌جانبه ایالات متحده و راستی‌آزمایی این اقدام مشروط کرده‌اند.

آمریکا نیز بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های ایران را به بازگشت کامل تهران به تعهدات برجام مشروط کرده و از ایران خواسته که اول به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم پایان دهد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.