احتمال 'توقف فعالیت' نیروگاه اتمی بوشهر به دلیل تحریم‌های آمریکا
محمود جعفری معاون سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید مشکلات مالی ناشی از محدویت انتقال ارز و تبادلات بانکی به دلیل تحریم‌های آمریکا، نیروگاه بوشهر، تنها نیروگاه اتمی ایران را در خطر توقف فعالیت قرار داده است.

آقای جعفری امروز (دوشنبه ۹ فروردین) به خبرگزاری ایسنا گفت تولید برق در این نیروگاه با "مشکلات جدی" روبروست و ممکن است امسال "فعالیت این نیروگاه متوقف شود."

به گفته آقای جعفری نیروگاه بوشهر به دلیل "شرایط حاکم بر ارتباطات بین‌المللی کشور" و تحریم‌های بانکی" با مشکل تغییر نرخ ارز و انتقال آن برای تأمین هزینه‌ "بهره‌برداری، نگهداری، خرید قطعات یدکی و سوخت سالانه واحد یکم نیروگاه" مواجه بوده است.

او مشکل را به "انتقال مبالغ ارزی به شرکت‌های طرف قرارداد در کشور روسیه" مربوط دانست.

سوخت هسته‌ای این نیروگاه از روسیه به ایران فرستاده می‌شود و علاوه بر سوخت، هر سال هزینه "تجهیزات و قطعات یدکی مربوط به نگهداری و تعمیرات سالانه (نیمه‌ اساسی و اساسی)" نیروگاه هم هست.

پس از خروج آمریکا یک‌طرفه آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) و بازگشت تحریم‌های آمریکا، ایران برای معاملات بانکی و نقل و انتقال ارز با مشکلات زیادی از جمله دریافت پول‌ فروش نفت روبرو بوده است.

به گفته آقای جعفری "در پنج سال گذشته واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر فقط حدود ۲ تا ۲.۴ درصد از برق مورد نیاز ایران را تولید کرده است."

واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر از سال ۱۳۹۰ پس از بارها تعویق، تولید برق را شروع کرد و به گفته آقای جعفری در مهرماه سال ۱۳۹۲ شرکت "روس اتم" آن را کامل به ایران تحویل داد. دولت ایران می‌گوید نیروگاه بوشهر از همان سال ۹۲ تاکنون با ظرفیت کامل یعنی ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید کرده و تحویل شبکه برق سراسری داده است.

قرار داد احداث نیروگاه اتمی بوشهر قبل از انقلاب با شرکت زیمنس آلمان بسته شده بود اما بعد از انقلاب این طرح متوقف شد.

در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی جمهوری اسلامی قرارداد ساخت این نیروگاه را با یک شرکت روسی منعقد کرد و انتظار داشت تولید برق پنج سال بعد از امضای قرارداد آغاز شود اما راه‌اندازی این نیروگاه به دلایل مختلف بارها به تعویق افتاد.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را روسیه تامین می‌کند و پسمانده سوخت نیز به روسیه منتقل می‌شود.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.