گروه‌های وابسته به ایران 'در قلب مافیای مرزی و گمرکی عراق'

خبرگزاری فرانسه در گزارشی تحقیقی از نفوذ گروه‌های وابسته به ایران در گمرک و گذرگاه‌های مرزی عراق و سود بردن آنها و شماری از نمایندگان مجلس عراق از تخلفات گمرکی گسترده خبر داده است.

این خبرگزاری می‌گوید در تحقیقی شش ماهه‌ دریافته که یک شبکه گسترده تخلف گمرکی با فرار مالیاتی و رشوه و تهدید، میلیاردها دلار از پول خزانه دولت عراق را روانه جیب گروه‌های مسلح، احزاب سیاسی و مقام‌های فاسد می‌کند.

بنا بر این گزارش، نمایندگان شیعه مرتبط با ایران در مجلس عراق، از جمله سیاستمدارانی هستند که از این تخلفات سود می‌برند و با شیوه‌های مختلف از جمله تهدید به مرگ مانع از اقدام مسئولان گمرکی در مقابله با این تخلفات سازمان‌یافته می‌شوند.

بنا بر این گزارش این شبکه بقدری ریشه دوانده که درآمدهای دور زدن مالیات‌ گمرکی و تخلف‌های دیگر، با کمترین زحمت و دردسر بین گروه‌های مختلف و رقیب پخش می‌شود و حتی وزیر دارایی عراق آن را سیستمی موازی برای "چپاول ملی" توصیف کرده است.

یکی از کارکنان گمرک عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: "از جنگل هم بدتر است. در جنگل دست کم حیوانات می‌خورند و سیر می‌شوند اما اشتهای اینها تمام شدنی نیست."

این خبرگزاری می‌گوید مقام‌های دولتی و کارکنان بنادر و گمرک عراق به دلیل ترس از جانشان، به شرط ناشناس ماندن در باره این موضوع صحبت کرده‌اند.

این گزارش می‌گوید درآمدهای گمرکی که از جمله معدود منابع غیرنفتی دولت عراقند، بین گروه‌ها و قبایلی که بسیاری از آنها در نزدیکی مرز ایران مستقر هستند، تقسیم می‌شود و رشوه و حق‌السکوت در بسیاری از موارد جایگزین مالیات‌ به دولت مرکزی می‌شود.

علی علاوی وزیر دارایی عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: "یک نوع تبانی بین مسئولان، احزاب سیاسی، دسته‌های تبهکار و تاجران فاسد وجود دارد."

عراق بیشتر کالاهای مورد نیاز خود از جمله مواد غذایی، دستگاه‌های الکترونیک و گاز طبیعی را از همسایگانش، ایران و ترکیه و نیز از چین وارد می‌کند.

عراق پنج گذرگاه رسمی در مرز ۱۶۰۰ کیلومتری خود با ایران دارد و یک گذرگاه در مرز ۳۷۰ کیلومتری‌اش با ترکیه. بزرگ‌ترین و سودآورترین ورودی مرزی، بندر ام‌ قصر در استان بصره در جنوب عراق است.

مالیات ورود کالا از این مبادی باید به خزانه دولت واریز شود اما این اتفاق نمی‌افتد.

بندر ام قصر
محموله‌های در انتظار ترخیص در بندر ام قصر در استان بصره

سیستم اداری گمرک و واردات عراق به کندی و ناکارآمدی مشهور است و به گفته یکی از واردکنندگان کالا "اگر بخواهید کارتان سریع راه بیفتد باید رشوه‌های چهار رقمی (به دلار) برای ترخیص کالا برای تنها یک ماه بدهید... این سیستم طراحی شده که کار نکند."

به جای آن به گفته واردکننده‌ها و کارکنان بنادر و گمرک، سیستمی موازی و غیررسمی در کار است که احزاب و گروه‌های شبه نظامی گذرگاه‌های زمینی و آبی را بین خود تقسیم کرده‌اند.

گذرگاه مندلی 'دست سپاه بدر'، واردات سیگار 'با کتائب حزب‌الله'
خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های عراقی گزارش می‌دهد که بسیاری از نقاط ورودی مرزی غیررسمی در کنترل نیروهای حشد شعبی (بسیج مردمی)، متشکل از گروه‌های نزدیک یا وابسته به ایران و گروه‌ها و دسته‌های دیگر است.

بنا بر این گزارش، اعضای حشد، متحدان و بستگان آنها به عنوان ماموران مرزی، بازرسان گمرک یا پلیس کار می‌کنند و از واردکنندگانی که می‌خواهند تشریفات گمرکی را دور بزنند، رشوه می‌گیرند.

حشد شعبی این اتهام‌ها را رد می‌کند اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع نزدیک به گروه‌های تندرو در این شبکه، مانند عصائب اهل حق و کتائب حزب‌الله، تقسیم و توزیع مقام‌ها را به شیوه‌ای که توصیف شد، تایید می‌کنند.

براساس این گزارش اطلاعات مربوط به لنگرگاه‌ها، گذرگاه‌های زمینی و کالاهایی که این منابع به آنها اشاره کرده‌اند با آنچه مقام‌های گمرک و ماموران اطلاعات عراق به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند مطابقت دارد.

در این گزارش به نقل از کارکنان و مقام‌های گمرک گفته شده که گذرگاه مندلی در مرز ایران را عملا سپاه بدر اداره می‌کند که کاملا وابسته به جمهوری اسلامی ایران است.

یک مسئول گمرک در این گذرگاه به خبرگزاری فرانسه گفت ماموران مرزی می‌توانند روزی ۱۰ هزار دلار رشوه به جیب بزنند که بیشتر آن به گروه‌های مسلح و مقام‌های همدست آنها می‌رسد.

او می‌گوید شیوه‌های دیگری هم وجود دارد از جمله اینکه یک گروه شبه‌نظامی کنترل ورود یک کالای خاص را در دست می‌گیرد:

"اگر تاجر سیگار باشم باید به دفتر اقتصادی کتائب حزب‌الله در منطقه جادریه بغداد بروم، در بزنم و بگویم آمده‌ام با شما هماهنگ کنم."

گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران
گزارش خبرگزاری فرانسه گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران را که عمدتا عضو حشد شعبی هستند، از عاملان اصلی شبکه فساد مرزی و گمرکی در عراق خوانده است

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، در ترخیص کالا با تعرفه بالا، تخلف از آنجا شروع می‌شود که کالای دیگری را بجای محموله واقعی اعلام می‌کنند؛ مثلا تعرفه واردات سیگار بالاست و برای عبور از گمرک، غالبا آن را دستمال کاغذی یا کالای پلاستیکی ثبت می‌کنند.

'ارعاب و تهدید به مرگ'
احزاب و گروه‌های مسلح برای حفظ منافع این تخلفات از نفوذ سیاسی خود و تهدید به خشونت استفاده می‌کنند.

یکی از کارکنان بندر مندلی به خبرگزاری فرانسه گفت یک بار یکی از محموله‌های وارداتی از ایران را به خاطر گم شدن مدارک در گمرک نگه داشته، اما بعد از آن که مامور ترخیص کارت عضویت حشد شعبی را به او نشان داده، اجازه ترخیص محموله را بدون دریافت مالیات داده است.

یک مامور اطلاعاتی عراق هم گفت یکی از ماموران گمرک در گذرگاه مرزی زرباطیه با ایران -که دست عصائب اهل حق است- برای مخالفت با ترخیص محموله‌های وارداتی از ایران بدون تشریفات گمرکی، بارها به مرخصی اجباری فرستاده شده و در نهایت کوتاه آمده است.

یکی از اعضای ارشد کمیسیون مرزی عراق به خبرگزاری فرانسه گفته است مرتب تماس‌هایی از شماره‌های ناشناس دریافت می‌کند که اعضای خانواده‌اش را با نام بردن از آنها تهدید می‌کنند.

مقام‌های عراقی می‌گویند با تشدید فعالیت شبکه‌های مافیایی مرزی انتظار دارند تاجران بتدریج بجای واردات از مبادی رسمی، به قاچاق رو بیاورند یا کالاهایشان را غیررسمی از مرز کردستان عراق وارد کنند.

آنها می‌گویند هرگونه تلاش برای از بین بردن کامل این کارتل به خشونت‌هایی منجر می‌شود که مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق برایشان آمادگی ندارد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.