'کشته شدن دو جوان در شوش در تیراندازی بسیج'؛ سپاه: کشته‌شدگان عضو حرکت النضال بودند
فعالان حقوق بشر می‌گویند در تیراندازی نیروهای بسیج در شوش دو جوان کشته شده‌اند اما سپاه پاسداران ایران کشته‌شدگان را اعضای گروه "حرکت النضال" و "تجزیه طلب" و "تروریست" خوانده است.

هرانا ارگان خبری فعالان حقوق بشر ایران می‌گوید روز جمعه ۶ فروردین ۱۴۰۰، دو شهروند اهل شهرستان شوش هدف تیراندازی نیروهای بسیج قرار گرفتند و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند.

هرانا این دو نفر را "ابراهیم عطشانی، حدودا ۲۰ ساله، فرزند صالح و مصطفی حرگانى، حدودا ۲۴ ساله، فرزند کریم از اهالی منطقه دوار شهرستان شوش" معرفی کرده است.

بنا بر گزارش هرانا نیروهای "حوزه مقاومت بسیج شهید دانش شوش" قوانین بکارگیری سلاح را نقض کرده‌اند.

اما سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای نوشت کشته‌شدگان "اقدام به حمله و تیراندازی به اماکن نظامی و انتظامی در شهرستان شوش نموده و قصد ورود به این مقرها را داشتند".

در بیانیه سپاه این دو نفر عضو "تیم تروریستی وابسته به گروهک تجزیه طلب و تروریستی حرکت النضال" معرفی شده‌اند که در درگیری زخمی شدند و یکی از آنها هنگام انتقال به بیمارستان جان باخته است.

حکومت ایران "جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز" یا "حرکت نضال" را "تروریستی" می‌خواند و آن را مسئول حمله مسلحانه ۳۱ شهریور ۹۷ به رژه نظامی سالگرد جنگ ایران و عراق در اهواز می‌‌داند که در آن ۲۴ نفر از جمله ۱۸ عضو سپاه پاسداران کشته شدند.

بلافاصله پس از این حمله سخنگوی "جنبش عربی برای آزادی‌ اهواز" گفت "مقاومت ملی الاحواز" مسئول حمله بوده اما چند ساعت بعد داعش هم جداگانه مسئولیت این حمله را پذیرفت.

کادر رهبری "حرکه‌النضال" می‌گوید با هدف "استقلال" با حکومت مرکزی ایران مبارزه می‌کند. این گروه از دهه هشتاد شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و حبیب فرج‌الله چعب معروف به "حبیب اسیود" که اکنون در ایران در زندان است از بنیان‌گذاران و مدتی رهبر این تشکل بود.

وزارت اطلاعات ایران آبان ماه سال ۱۳۹۹، آقای اسیود را در ترکیه ربود و به داخل ایران منتقل کرد.

آقای اسیود در آنچه از تلویزیون دولتی ایران پخش شد گفت "حرکه النضال" در انفجار مکان‌های دولتی و اقتصادی در شهرهای اهواز، آبادان و دزفول دست ‌داشته ‌است.

فعالان حقوق بشر از پخش این "اعترافات اجباری" بشدت انتقاد کردند و آن را ناقض اصول بشری و قضائی دانستند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.