محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با رئیس‌جمهور تاجیکستان در دوشنبه دیدار کرد
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در نهمین "کنفرانس قلب آسیا، روند استانبول" و دیدار با مقامات به دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر و با امام علی رحمان رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است.

به گزارش سایت ریاست جمهوری تاجیکستان امام علی رحمان و آقای ظریف در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی گفتگو کرده‌اند از جمله درباره "شدت گرفتن رقابت سیاسی ژئوپلیتیک و استراتژی‌های سیاسی، افزایش تهدید و خطرهای امنیتی و وضع افعانستان، راه‌اندازی اقدام‌های مشترک جلوگیری از تروریسم و افراطگرایی و قاچاق مواد مخدر."

آقای ظریف همچنین با محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان هم در دوشنبه دیدار کرده است.

نهمین نشست وزیران خارجه کشور‌های عضو قلب آسیا، روند استانبول با حضور رئیسان جمهور تاجیکستان و افغانستان و وزیران خارجه و مقام‌های ارشد کشور‌های عضو از فردا (سه شنبه دهم فروردین، ۳۰ مارس) در دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز می‌شود و صلح افعانستان موضوع محوری آن است.

پانزده کشور ایران، افغانستان، ،تاجیکستان، پاکستان، چین، روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، ترکیه، آذربایجان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی اعضای کنفرانس قلب آسیا، روند استانبول هستند. نخستین نشست این سازمان سال ۲۰۱۱ برگزار شد.

ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر دوره‌ای سردی روابط را تجربه کردند.

پس از اینکه دولت تاجیکستان حزب نهضت اسلامی را در پایان سال ۲۰۱۵ "تروریستی" دانست و فعالیتش را ممنوع کرد، محی‌الدین کبیری رهبر تبعیدی آن با آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در تهران ملاقات کرد و از آن به بعد روابط دو کشور رو به سردی رفت.

بعد از آن مقامات تاجیکستان بارها ایران را به برانگیختن جنگ داخلی و حمایت از تروریسم متهم کردند اما از سال ۲۰۱۹ نشانه‌های بهبود روابط و گسترش همکاری میان دو کشور دیده می‌شود.

ژانویه امسال ایران و تاجیکستان قراردادی را برای اتمام تونل استقلال امضا کردند.

ایران تاکنون در تاجیکستان نیروگاه آبی سنگتوده ۲ و تونل استقلال را ساخته است که تاسیساتی استراتژیک محسوب می‌شوند.

مقام‌های هر دو کشور پیوسته بر مشترکات تاریخی، زبانی، فرهنگی و مذهبی خود تاکید می کنند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.