وزیر راه ایران: پروازهای عبوری از آسمان ایران کاهش یافته

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران از کاهش پروازهای عبوری از آسمان ایران خبر داده و آن را به 'عملیات روانی دشمنان ' نسبت داده است.

آقای اسلامی به خبرگزاری ایرنا گفته: "دشمنان ما به ویژه آمریکا با تمام قدرت واقعی و غیر واقعی‌شان با ارعاب و عملیات روانی تلاش کردند، شرایطی را به وجود آوردند تا از شمار پروازهای عبوری از آسمان ایران کاسته شود."

او همچنین افزوده "با اجرای سیاست‌های تشویقی در صدد جبران بخشی از خسارات حوزه هوایی کشور هستیم."

درآمدهای ارزی برای عبور پروازهای خارجی از آسمان ایران بر اساس وزن هواپیما و مسافت عبوری در محدوده آسمان این کشور محاسبه می‌شود؛ این هزینه برای هر یک تن وزن هواپیما، ۴ هزارم دلار در هر کیلومتر است.

هر چند با شیوع کرونا و محدودیت ترددهای برون مرزی، ترددهای هوایی در بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران کاهش یافت ولی اشاره وزیر راه ایران می‌تواند به اتفاقات بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی و کشته شدگان تمامی سرنشینان آن باشد.

پس از این سرنگونی در دی ماه ۹۸ بعضی شرکت‌های هواپیمایی پروازهای خود به ایران را لغو کردند یا مسیر خود را تغییر دادند که این کاهش درآمد ایران محل پروازهای عبوری را در بر داشته است.

فرودگاه امام
پروازهای عبوری از ایران در هفت ماه اول سال نزدیک به ۷۲ درصد کاهش یافت

سیاوش امیرمکری، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها اواخر پارسال (۱۳۹۹) گفته بود: "پیش از کرونا و سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، تعداد پروازهای عبوری از آسمان کشور روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ پرواز بود، اما بعد از کرونا به ۱۳۰ پرواز کاهش یافت."

در پی این اتفاقات ایران تصمیم گرفت با ارائه بسته‌های تشویقی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی از کاهش درآمد خود از محل پروازهای عبوری جلوگیری کند.

وزیر راه ایران در این باره گفته: "ما هم در مقابل سعی کردیم با تمهیدات و تدابیر و گرفتن مجوزهای لازم قانونی، یکسری امتیازات و تخفیفاتی را به شرکت‌های هواپیمایی پیشنهاد کنیم."

ارائه این مشوق‌ها به خرداد ماه پارسال برمی‌گردد؛ زمانی که شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی که ایران از طریق پروازهای عبوری بیشترین درآمد را از آنها داشته، مشمول بسته‌های تشویقی می‌شوند.

بر اساس آنچه گفته شده بود برای شرکت‌های هواپیمایی خارجی که استفاده از آسمان ایران را ۲۰ درصد افزایش دهند یا میزان این عبور را حفظ کنند "تخفیف‌هایی" در نظر گرفته شده.

براساس آمارهای اعلام شده توسط شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در ۷ ماهه اول سال ۹۹، در مجموع ۵۲ هزار و ۱۱۹ پرواز عبوری از آسمان ایران ثبت شد و در مدت مشابه سال ۹۸ این تعداد به ۱۸۴ هزار و ۹۵۸ می‌رسید؛ این رقم کاهش ۷۱/۸ درصدی پروازهای عبوری از ایران را در این مدت نشان می‌دهد.

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران پیش از سرنگونی هواپیمای اوکراینی، میزان درآمد سالانه این کشور را از محل پروازهای عبوری حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال اعلام کرده بود.

طی سال‌های اخیر البته در مواردی هم ترافیک هوایی ایران شاهد افزایش بوده؛ به عنوان مثال در دورانی که روابط قطر و با عربستان تیره شد خطوط هواپیمایی این کشور از استفاده از آسمان عربستان منع شدند؛ این جایگزینی مسیر به افزایش ترافیک هوایی ایران منجر شد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.