اعتراض ۱۸ زندانی سیاسی به 'تشدید آزار و اذیت'؛ ۳۴ زندانی در اعتصاب غذا
در حالی که شماری از زندانیان سیاسی ایران دست به اعتصاب غذا زده‌اند‌، ۱۸ زندانی سیاسی رجایی شهر کرج به "تبعید زندانیان سیاسی و پرونده‌سازی متعدد علیه آنان" اعتراض کرده‌اند.

همزمان شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از اعتصاب زندانیان سیاسی حمایت کرده‌اند.

این زندانیان در نامه‌ای به "انتقال زندانیان سیاسی به انفرادی، توهین و ضرب و شتم و پرونده‌سازی جدید" انتقاد کرده و نوشته‌اند "بدیهی است چنین اقداماتی بیش از آن که حتی ذره‌ای موجب عقب‌نشینی ما زندانیان سیاسی در دفاع از حقوق انسانی‌مان بشود، بیانگر ترس و وحشت حکومت از فریاد عدالت‌خواهی ما و نتیجه بن‌بست لاعلاج سیاسی و اقتصادی و اجتماعی است که خود در آن گرفتار آمده‌اند".

جعفر عظیم زاده، آرش صادقی، سعید ماسوری، سهیل عربی و فرهاد میثمی از جمله امضاکنندگان این نامه‌اند.

انتقال‌ شماری از زندانیان سیاسی از جمله مریم اکبری منفرد، آتنا دائمی، اسماعیل عبدی، سپیده قلیان و زینب جلالیان به شهرها و زندان‌های دیگر با انتقاد و اعتراض دیگر زندانیان و فعالان سیاسی و حقوق بشر مواجه شده است.

فعالان مدنی و حقوق بشر می‌گویند مقام‌های قضایی و امنیتی ایران با انتقال زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی زن به شهرهای دیگر عملا تبعید را به مجازات آنها اضافه می‌کنند.

انتقاد به بدرفتاری با زندانیان در حالی منتشر می‌شود که در آخرین روز سال گذشته ۲۸ نفر از زندانیان سیاسی در ایران که در زندان‌های مختلف نگهداری می‌شوند در بیانیه‌ای اعلام کردند که "به یاد و احترام رنج‌های مشترکمان و در اعتراض به ظلم‌های ستمگران" سال ۱۴۰۰ خورشیدی را با اعتصاب غذا آغاز می‌کنند.

در این بیانیه، که فعالان حقوق بشر آن را منتشر کردند شماری از موارد برجسته نقض حقوق بشر در سال ۱۳۹۹ و سال‌های اخیر فهرست شده است. این زندانیان، که چهره‌های شناخته‌شده‌ای چون کیوان صمیمی، امیرسالار داودی و کسری نوری در میانشان هستند، به اعتراضات آبان ۹۸ نیز پرداخته‌اند.

زندانیان سیاسی امضاکننده این بیانیه گفته‌اند سه روز اعتصاب غذا می‌کنند.

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی ایران واکنش‌های گسترده‌ای نیز در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

پس از اعلام اعتصاب غذای ۲۸ نفر از زندانیان سیاسی، شش نفر از زنان زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به اعتصاب پیوسته‌اند.

مقام‌های ایرانی، از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، واقعیت شمار بالای زندانیان سیاسی و عقیدتی را انکار می‌کنند و می‌گویند که در ایران کسی برای بیان عقیده و فعالیت‌های سیاسی و مدنی مسالمت‌آمیز زندانی نمی‌شود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.