وعده سخنگوی دولت: در سال ۱۴۰۰ تحریم نخواهیم داشت

سخنگوی دولت با اذعان به این که سال گذشته "سالی سخت و پررنج برای مردم" بود اطمینان داد امسال تحریم‌ها ادامه نمی‌یابد. یک عضو اتاق بازرگانی می‌گوید بدون "ارتباط منطقی" با دنیا باید منتظر تورم ۶۵ درصدی باشیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت مانند دیگر کارگزاران جمهوری اسلامی تحریم‌های آمریکا را یک جنگ تمام عیار اقتصادی خواند و گفت برای این که "کام مردم تلخ نشود" ابعاد این جنگ تشریح نشد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علی ربیعی اول فروردین گفت: «کنار تحریم‌ها، انتقادات تند و اتهامات غیرمنصفانه زیادی به دولت وارد شد. بسیاری از این حرف‌های غیرمنصفانه را در حالی تحمل کردیم که سال ۹۹ تنها ۱۰ درصد متوسط ارز دولت‌های قبل در ۱۵ سال اخیر را در اختیار داشته‌ایم.»

گرچه سخنگوی دولت از پنهان کردن ابعاد تاثیر تحریم‌ها سخن می‌گوید نابسامانی اقتصادی، افزایش روزافزون قیمت‌ها، کاهش شدید ارزش پول ملی و وضعیت بحرانی ایران در حرکت‌های اعتراضی قشرهای مختلف مانند بازنشستگان، کارگران و معلمان قابل مشاهده است و صف‌های طولانی خرید مرغ و تخم‌مرغ به قیمت دولتی هم شاهد دیگری بر بدتر شدن وضعیت معیشتی مردم است.

بیکار شدن یک میلیون نفر در بخش خدمات

به گفته ربیعی سال گذشته کمبود درآمدهای ارزی با پاندمی کرونا و شیوع بیماری کووید۱۹ نیز همراه شد که در نتیجه آن شغل‌های زیادی از بین رفت و تنها در بخش خدمات بیش از یک میلیون نفر بیکار شدند.

گرچه ربیعی علت بازگو نکردن واقعیت تاثیر تحریم‌ها را تلخ‌کام نکردن مردم عنوان می‌کند، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری تابستان سال پیش گفته بود پنهان کردن این مسئله "به دلیل رعایت منافع کشور" است.

در واقعیت کارگزاران حکومت، از رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای تا اعضای دولت حسن روحانی بارها به اشکال مختلف تحریم‌ها را علت اصلی کاستی‌ها و نابسامانی‌ها عنوان کرده و در عین حال در هر فرصتی از شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا سخن گفته‌اند.

سخنگوی دولت روز یک‌شنبه گفته است: «یکی از برنامه‌ها در سال ۱۴۰۰ عقب راندن تحریم است. امیدوارم همگان از این موضوع حمایت کنند و برخی این تحلیل ساده را نداشته باشند که رفع تحریم بر یک گروه یا جناح تاثیر می‌گذارد بلکه تاثیر آن روی همه ملت است.»

پایان تحریم در دولت روحانی؟

علی ربیعی در بخش دیگری از اظهاراتش اطمینان داد که در سال ۱۴۰۰ تحریمی وجود نخواهد داشت زیرا به باور او "تحریم راهی جز شکست ندارد".

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری درباره چگونگی رفع یا شکست تحریم‌ها توضیح بیشتری نداد اما ادعا کرد: «با حفظ عزت مردم ایران در همین دولت باید تحریم‌ها را به عقب برانیم.»

ظاهرا منظور ربیعی این است که دولت حسن روحانی می‌تواند در حدود همین چهار ماهی که از عمرش باقی است "با حفظ عزت مردم ایران" با آمریکا وارد مذاکره شود و مسیر برداشته شدن تحریم‌ها را هموار کند.

علی خامنه‌ای که تعیین‌کننده نهایی سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی است بارها هر گونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و در مواردی شرط آن را برداشته شدن همه تحریم‌ها عنوان کرده که دولت جدید ایالات متحده به ریاست جو بایدن تا کنون به آن روی خوش نشان نداده است.

رهبر جمهوری اسلامی دهم مرداد در سخنرانی به مناسبت عید قربان ادعا کرد که تحریم "قطعا قابل علاج" است اما علاجش عقب‌نشینی در برابر آمریکا نیست.

اعتراف به ضربه‌ای که تحریم وارد کرد

علی خامنه‌ای درباره تحریم و تاثیر آن گفت: «شکی نیست که تحریم یک جنایت و ضربه‌ای است که آمریکا به ایران وارد کرده است اما جوانان و مسئولان ما این تحریم را وسیله‌ای برای اتکای به نفس خود قرار دادند.»

یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی، ایران در پنج مرحله اجرای تعهدات خود مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را کاهش داد و این روند را همچنان ادامه می‌دهد.

دولت جو بایدن شرط برداشتن تحریم‌ها را بازگشت ایران به تعهدات برجامی و مذاکره بر سر یک توافق جامع‌تر اعلام کرده است. جمهوری اسلامی در مقابل مذاکره بر سر مسائل غیر هسته‌ای را نمی‌پذیرد و شرط اجرای تعهدات را رفع تحریم‌ها عنوان می‌کند.

خطر تورم ۶۵ درصدی و دلار ۳۵ هزار تومانی

با وجود این وضعیت که چشم‌انداز آینده را بسیار مبهم کرده بسیاری از ناظران معتقدند ادامه شرایط کنونی نیز به سادگی قابل تصور نیست و خطر فروپاشی اقتصاد ایران را تهدید می‌کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید اگر توافقی در سطح بین‌المللی صورت بگیرد و روابط بهبود پیدا کند سال ۱۴۰۰ می‌تواند برای اقتصاد، کسب و کار و تجارت ایران سال بهتری باشد.

افشین کلاهی اول فروردین به خبرگزاری ایلنا گفت: «بیشتر مشکلات اقتصاد ما مربوط به موضوع تحریم‌ها و مشکلات بانکی است. اگر ما به سمت بهبود روابط بین‌المللی خود نرویم ضربه‌های بزرگی به اقتصاد کشور وارد می‌شود. در این مورد، موضوع این است که می‌توانیم یک ارتباط منطقی با کشورهای دنیا داشته باشیم.»

این فعال بخش خصوصی معتقد است اگر این اتفاق نیفتد پیش‌بینی می‌شود که ایران در پایان سال ۱۴۰۰ تورم ۶۵ درصدی و دلار بالای ۳۵ هزار تومان را تجربه کند.

کلاهی همچنین گفته است که با توافق‌های بین‌المللی هم "اتفاق عجیبی" در اقتصاد ایران نمی‌افتد. او در توضیح این پیش‌بینی افزود: «در چند سال گذشته ما عقب‌گرد بسیار زیادی داشتیم و زمانی طول می‌کشد که به جایی که سال ۹۴ یا ۹۵ بودیم باز گردیم.»

میزان صادرات نفت ایران پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا به روزی دو و نیم میلیون بشکه در روز هم می‌رسید و در ماه‌های اخیر به کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه در روز هم کاهش یافت. معضل دیگر ایران تحریم‌های بانکی و مالی است که دسترسی به منابع حاصل از فروش همین مقدار نفت را نیز دشوار می‌کند.

 بسیاری از شهرهای ایران صبح امروز پنجشنبه (۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت) شاهد تظاهرات اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته بود.

 شورای معلمان در بیانیه خود پیش‌بینی می‌کند با توجه به افزایش بی‌رویه تورم و گرانی و افزایش تعداد دانش آموزان (با توجه به رسیدن دانش آموزان نظام جدید به پایه دوازدهم) وضعیت نیروهای آموزشی و اداری مدارس در سال تحصیلی ۹۸ –۹۷ به‌مراتب سخت‌تر خواهد شد و توجه ویژه به وضعیت معلمان و نیازهای دانش آموزان امری ضروری است.

گردهم‌آیی‌های اعتراضی معلمان در پی فراخوان شورای تشکل‌های صنفی هماهنگی‌های معلمان ایران به مناسبت هفته معلم صورت گرفت. 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.