زالی: تهرانی‌ها در صورت سفر کلکسیونی از سویه‌های مختلف کرونا را به ارمغان خواهند آورد

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از «بیشترین خوشه‌های شکل‌گیری ویروس جهش‌یافته در مناطق مرکزی، جنوبی و قسمتی از شرق تهران» خبر و درباره بروز «موج بعدی» بیماری در هفته سوم فروردین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی روز جمعه، ۲۹ اسفندماه، همچنین گفت از ۲۲۸۲ بیمار بستری در بیمارستان‌های تهران با تشخیص کرونا، ۷۸۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند و حال ۱۶۸ از آن‌ها وخیم است.

آقای زالی در ادامه درباره سفرهای نوروزی هشدار داد و گفت که شهروندان تهرانی در صورت سفر به نقاط مختلف کشور در معرض ویروس جدید و سویه‌های مقاوم قرار می‌گیرند و هنگام بازگشت «کلکسیونی از سویه‌‌های مختلف را به ارمغان می‌آورند».

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران روز چهارشنبه، ۲۷ اسفندماه، از افزایش ۱۸ درصدی در بستری مبتلایان در تهران و همچنین افزایش تعداد ورودی بیماران «بدحال» به بیمارستان‌ها خبر داده بود.

نادر توکلی با «نگران‌کننده» خواندن این روند گفته بود که این افزایش بستری را می‌توان نتیجه افزایش تراکم جمعیتی و کاهش رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دانست که طی یک هفته اخیر در تهران رخ داده و همچنان ادامه دارد.

در هفته‌های گذشته همزمان با نزدیک شدن به نوروز تصاویر بسیاری از تجمع شهروندان در مراکز خرید و وسایل حمل و نقل عمومی، همچنین برگزاری تجمعات به مناسبت چهارشنبه‌سوری بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

با وجود هشدار بسیاری از کارشناسان و مقامات وزارت بهداشت ایران درباره خیز دوباره کرونا به دلیل این تجمعات و سفرهای نوروزی، ستاد مقابله با کرونا نه تنها محدودیت‌های جدیدی برای نوروز اتخاذ نکرده، بلکه برخی مقامات دولتی با اشاره به «خستگی مردم» شرایط سفرهای نوروزی را تسهیل کرده و تنها به تکرار برخی توصیه‌ها بسنده کرده‌اند.

بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت ایران در یک ماه گذشته همزمان با شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته در کشور تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا به صورت میانگین به هشت هزار نفر در روز رسیده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.