مبین‌نت: عمده مودم‌های مشکوک به استخراج بیت‌کوین به‌روزرسانی شدند
یک شرکت ایرانی که برخی از مودم‌های کاربرانش بدون اطلاع آن برای استخراج بیت‌کوین استفاده می‌شدند می‌گوید این مشکل را رفع کرده است.

البته شرکت مبین‌نت گفته که نمی‌تواند وجود این مشکل را تایید کند.

این در حالی است که روابط عمومی این شرکت قبلا گفته بود که پیش از طرح عمومی این مشکل کارشناسانش آن را شناسایی کرده بودند.

موارد سوءاستفاده از کاربران اینترنت و استخراج بیت‌کوین با استفاده از سخت‌افزارشان بدون اینکه اطلاع داشته باشند بی سابقه نیست.

ماجرا چیست؟
یک کاربر توییتر در حسابش (که اکنون در دسترس نیست) کدهای مربوط به استخراج بیت‌کوین از طریق ثابت‌افزاری را منتشر کرد که به گفته او روی مدل به خصوصی از مودم‌های مبین‌نت نصب شده بودند.

مشخص نبود که این ثابت‌افزار با اطلاع مدیران یا کارکنان مبین‌نت بر مودم‌ها نصب شده باشد.

روابط عمومی مبین‌نت دو روز پیش در واکنش به افشای مشکل امنیتی مودم‌هایش گفت: "این موضوع از پیش توسط کارشناسان شناسایی و به‌روزرسانی فریم‌ویر (ثابت‌افزار) مودم‌ها به‌صورت مرحله‌ای در حال انجام‌ است و به‌زودی به اتمام خواهد رسید."

مبین‌نت چه می‌گوید؟
حال این شرکت می‌گوید به‌روزرسانی مودم‌ها برای رفع مشکل امنیتی برای عمده مشترکین به پایان رسیده است.

مبین‌نت گفته هرچند این شرکت نمی‌تواند مشکل استخراج بیت‌کوین از طریق مودم‌های آلوده را از نظر فنی تایید کند، مودم‌هایی را که دچار این مشکل بودند برای عمده مشترکین به‌روزرسانی کرده است.

این شرکت گفته "خبر مذکور به استناد توییت یک فرد ناشناس و بدون ارائه شواهد معتبر فنی تنظیم شده و تاکنون صحت آن به تایید مبین‌نت نرسیده است" با این حال افزوده که "علیرغم تعداد بسیار محدود مودم‌های با مدل مذکور و Firmware قدیمی (کمتر از یک درصد) تیم مدیریت رخداد مبین‌نت به محض اطلاع از خبر مذکور (پیش از انتشار) علیرغم تایید نشدن خبر، اقدامات کنترلی پیشگیرانه را در اين خصوص انجام داده است."

استخراج بیت‌کوین یعنی چه؟
بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال بر مبنای رمزنگاری است و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود.

برخی شرکت‌ها و همچنین بانک مرکزی ایران این رمزارز را به رسمیت می‌شناسند.

البته بیت‌کوین اسکناس یا سکه ندارد و همچنین یک مالک، بانک مرکزی یا هیچ مرکز دیگری مانند یک کامپیوتر و سِرور اصلی آن را کنترل نمی‌کند و نقل و انتقال‌ها با تایید در سراسر شبکه انجام می‌شود.

هر بیت‌کوین زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش دارد (blockchain) که به صورت توزیع‌شده روی شبکه ذخیره‌سازی و به روزرسانی می‌شود.

کامپیوترهایی که جزو شبکه بیت‌کوین هستند و تراکنش‌ها را ضبط و تایید می‌کنند، می‌توانند در ازای آن با حل مسائل ریاضی ویژه بیت‌کوین‌های جدید کسب کنند که به آن اصطلاحا "استخراج" گفته می‌شود.

این استخراج بیت‌کوین انرژی قابل توجهی مصرف می‌کند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.