خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی: گزارش سازمان هواپیمایی دروغ و ساختگی است

انجمن خانواده‌‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین که با شلیک سپاه پاسداران سرنگون شد، گزارش نهایی ایران در این زمینه را «متناقض»، «دروغ‌پراکنی» و حاوی «ادعاهای ساختگی» دانست.

این انجمن روز پنج‌شنبه ۲۸ اسفندماه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «جنایتکاران خود مسئول تحقیق درباره جنایت خود بوده‌اند که هیچ کمکی به یافتن حقیقت نکرده است».

سازمان هواپیمایی ایران روز ۲۷ اسفند در گزارش نهایی خود «کاربر سامانه دفاع هوایی» را مقصر این حادثه معرفی کرد. این گزارش می‌‌گوید که اپراتور به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی»، هواپیمای مسافربری را «یک هدف متخاصم» تشخیص داد و این امر باعث شلیک دو موشک به سمت هواپیما شد.

بیانیه خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ اما تاکید دارد که سرنگونی این هواپیمای مسافربری اقدامی «عمدی» بوده و «ادعای خطای انسانی هیچ‌گاه ثابت نشده است».

این بیانیه به تصمیم مقامات ایران در شب حادثه اشاره دارد که آسمان ایران را باز گذاشتند در حالی که آن شب قوای نظامی در واکنش به حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، پایگاه ایالات متحده در عراق را هدف حملات موشکی خود قرار دارد.

بیانیه انجمن خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ می‌گوید: «تصمیم در باز گذاشتن فضای هوایی در آن برهه از زمان هم قابل درک نیست... و انجمن همواره فرض بر این دارد که رژیم جمهوری اسلامی فضای هوایی را عمدا باز گذاشته و هواپیما را عمدا سرنگون کرده است.»

این بیانیه در نهایت از «دولت‌های متضرر و نهادهای بین‌الملی» می‌خواهد که «تناقضات این گزارش را برملا کنند».

درخواست انتشار اطلاعاتی که در رسیدن به عدالت موثر باشد، وضع تحریم‌های هدفمند علیه سپاه پاسداران و مقام‌های جمهوری اسلامی و ارجاع پرونده این حادثه به دیوان بین‌المللی دادگستری از دیگر خواسته‌های خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی است.

اوکراین نیز گزارش سازمان هواپیمایی ایران درباره سرنگونی پرواز ۷۵۲ توسط سپاه پاسداران را رد کرده‌ و آن را «تلاشی مذبوحانه» برای «پنهان کردن دلایل واقعی سرنگونی هواپیما» دانسته است.

کانادا نیز تاکید کرده که این گزارش به پرسش‌های اساسی درباره آنچه واقعا رخ داده است، پاسخ نمی‌دهد و از این رو خواستار تحقیق «جامع و شفاف» مطابق با استانداردهای بین المللی شده است.

با استفاده از بیانیه انجمن خانواده‌‌های جان‌باختگان و سایت رادیو فردا/ب. ب-ف.دو/ک.ر

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.