نامه باقری به سپاه: «انهدام» اسرائیل توهم و افسانه نیست

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند در نامه‌ای به حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، نوشت که به نظر او «انهدام» اسرائیل «توهم و افسانه نیست.»

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد باقری در این نامه نوشت که «قبل از ورود به گام دوم انقلاب، ظرفیت‌های انهدام» اسرائیل و «حذف رژیم» آن کشور «از جغرافیای سیاسی منطقه فراهم شده است و می‌توان این حقیقت را آشکار ساخت که این‌ها توهّم و افسانه نیست.»

او سپس این‌گونه اظهار نظر کرد که «نابود کردن» آن کشور «واقعیتی است» که «به نام ایران و ایرانی ضرب شده است.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنجم اسفند جاری با اشاره به داستانی که در متنی به نام «تومار اِستِر» یهودیان آمده است، گفت: «در آستانه جشن پوریم، من به نظام ایران و نوچه‌هایش در خاورمیانه که قصد جان ما را کرده‌اند اعلام می‌کنم: ۲۵۰۰ سال پیش نیز فردی ظالم و غاصب که ساکن سرزمین شما بود قصد نابودی ملت یهود را داشت. همان‌طور که او در آن زمان شکست خورد، این نظام هم شکست می‌خورد».

در «تومار استر» یهودیان آمده است که ملکه اِستر، یکی از همسران خشایارشا در دوران هخامنشی، با اطلاع دادن به شاهنشاه در مورد «توطئه» هامان علیه یهودیان مانع از کشتن آنها شد و هامان که صدراعظم دربار بود به همراه یارانش به دار آویخته شدند.

یهودیان معتقد، این روز، یعنی «نجات یهودیان از دست هامان» را جشن می‌گیرند و این جشن معروف به «پوریم» است.

با وجود تکرار سخنان مشابه اظهارات رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از سوی مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در دی‌ماه ۹۷ در مصاحبه با هفته‌نامه لوپوئن تکذیب کرد که کسی در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران اصولاً گفته باشد که (ما) «اسرائیل را نابود می‌کنیم».

آقای ظریف در آن مصاحبه گفت که آیت‌الله خمینی گفته بود «اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد ... [یعنی] اسرائیل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد ... نه این که می‌خواهد آن را نابود کند.»

این سخنان آقای ظریف در حالی بیان شد که با استناد به نوارها و فیلم‌های موجود از سخنان روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، وی اسرائیل را «غده سرطانی» نامیده و گفته بود: «ما اگر دست‌مان برسد تا آخرشان را قطع می‌کنیم.»

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.