ایران می‌گوید بریتانیا پرونده زاغری را «سیاسی‌» نکند

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات مقامات بریتانیا در رابطه با «غیرقابل قبول بودن» ادامه محاکمه نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی، گفته است که «بیشترین کمک به چنین پرونده‌هایی جلوگیری از سیاسی کردن آن است».

سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۵ اسفند گفت «به دولت انگلیس توصیه می‌کنم، یک بار مسیر سیاسی کردن موضوعات را رفته و دیده و اجازه دهد این موضوع در مسیر قضایی خود طی شود».

چنین اظهاراتی در حالی بیان می‌شود که سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی نازنین زاغری را زندانی سیاسی خوانده‌اند. سازمان ملل متحد نیز بازها از جمهوری اسلامی خواسته است خانم زاغری را آزاد کند.

محکومیت نازنین زاغری ۱۷ اسفند رسماً به پایان رسید اما وکیل او همان روز خبر داد که او باید برای یک اتهام دیگر در دادگاه حاضر شود. بریتانیا تشکیل پرونده جدید علیه خانم زاغری را «غیرقابل قبول» خوانده و خواهان آزادی فوری او شده است.

خطیب‌زاده همچنین مدعی شد که دولت انگلیس چند بار به تعهدات خود عمل نکرده که ایجاد مشکلاتی را به همراه داشته است: «به افرادی که ویزا داده در بدو ورود دیپورت کرده است و این نشان می‌دهد دولت انگلیس نهایت تلاش خود را کرده است که آرامش برنگردد».

او توضیح نداد بریتانیا چه کسی را دیپورت کرده است، اما جک استرا وزیر خارجه اسبق بریتانیا هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت سه مقام جمهوری اسلامی که سال ۲۰۱۳ برای مذاکره درباره بدهی بریتانیا به ایران از بابت تانک‌های چیفتن آمده بودند، در فرودگاه لندن بازداشت و بعد از سه روز دیپورت شدند.

البته خانم زاغری فروردین ۹۵ در ایران بازداشت شد، اما محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود در مرحله‌ای، بریتانیا پیشنهاد مبادله زاغری در قبال ۴۰۰ میلیون پوند بدهی به ایران از بابت تانک‌های چیفتن را داده بود.

آقای خطیب‌زاده هفته گذشته نیز مدعی شد که «اگر به‌خاطر اقدامات مخرب وزیر امور خارجه پیشین انگلیس نبود، نازنین زاغری چند سال پیش آزاد می‌شد».

جمهوری اسلامی متهم است که از بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی به‌عنوان اهرم فشار بر کشورهای دیگر استفاده می‌کند.

بر اساس گزارش‌های ایرنا و رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.