ایران دخالت در حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق را رد کرد

مجید تخت‌ روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، دخالت ایران در حملات اخیر به پایگاه‌های آمریکایی در عراق و حمایت از «گروه‌های شبه‌نظامی غیر دولتی» را رد کرده است.

به گزارش ایرنا، او در نامه‌ای که به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، نوشته است تاکید کرده که ایران «به طور مستقیم یا غیرمستقیم، در هیچ حمله مسلحانه توسط هر نهاد یا فردی» دخالت نکرده و علاوه بر آن حمله هوایی آمریکا به نیروهای عراقی را محکوم کرده است.

منظور آقای تخت عراقچی از گروه‌های شبه‌ نظامی غیر دولتی در عراق، گروه‌های شبه‌ نظامی شیعه است که به طور عمده به نام حشدالشعبی شناخته می‌شوند و در طول سال‌های گذشته بارها مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که تامین مالی و تسلیحاتی این گروه‌ها را بر عهده دارند.

ادعای مجید تخت روانچی در حالی مطرح می‌شود که حمایت جمهوری اسلامی از این گروه‌ها و ارتباط مستقیم و تنگاتنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شبه نظامیان شیعه طی سال‌های اخیر علنی بوده است.

از جمله، هنگام عملیات کشتن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس که در عراق توسط نیروهای آمریکایی صورت گرفت، ابومهدی مهندس از رهبران ارشد حشد الشعبی نیز همراه او بود و جان خود را از دست داد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز هفتم اسفندماه اعلام کرد که ارتش این کشور مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران را در شرق سوریه هدف قرار داده است.

این حمله در پاسخ به حملات راکتی علیه محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل عراق صورت گرفت و ستاد فرماندهی ارتش آمریکا، سنتکام،‌ اعلام کرد که گروه‌های هدف «مورد حمایت حکومت ایران» بودند.

علاوه بر این، روز ۱۳ اسفند چند موشک به پایگاه هوایی عین‌الاسد در عراق اصابت کرد که به مرگ یک «پیمانکار آمریکایی» منجر شد.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری فرانسه، این موشک‌ها از «مدل آرش ساخت ایران» بوده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، جمعه ۱۵ اسفند گفت ایالات متحده در حال ارزیابی و شناسایی عاملان حمله راکتی پایگاه عین‌الاسد در عراق است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.