ایران فرانسوی زندانی در مشهد را به 'جاسوسی' متهم کرد

بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی که که نزدیک به ۱۰ ماه پیش در ایران بازداشت شده بود، با اتهام جاسوسی مواجه شده است.

سعید دهقان، یکی از وکلای این مرد فرانسوی روز دوشنبه به رویترز گفت او با دو اتهام جاسوسی و تبلیغ علیه نظام مواجه است.

به گفته سعید دهقان "روز گذشته، دادگاه آخرین دفاع این زندانی را اخذ کرد. اتهام جاسوسی او به خاطر عکاسی از یک منطقه ممنوعه است".

به نقل از وکیل و یک فرد نزدیک به خانواده بنجامین بریر گزارش داده که او ۳۵ سال دارد و هنگام پراندن یک پهپاد کوچک برای عکاسی در بیابانی در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان دستگیر شده است.

وکیل بنجامن این زندانی گفت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به خاطر پستی در یکی از شبکه‌های اجتماعی است که در آن نوشته بود "حجاب در جمهوری اسلامی ایران اجباری است"، اما در دیگر کشورهای اسلامی نه.

وزارت امور خارجه فرانسه ماه گذشته تایید کرد که یک شهروند این کشور در ایران زندانی است. فرانسه در آن زمان اعلام کرد که اوضاع را زیر نظر دارد.

اکنون سعید دهقان می‌گوید "او در زندان وکیل آباد در مشهد است. وضعیت سلامتی‌اش مناسب است و به وکلای خود دسترسی دارد. او همچنین از محافظت کنسولی بهره‌مند است و مقامات سفارت فرانسه با وی در تماس مرتب‌اند."

خبر بازداشت او ماه پیش در رسانه‌ها منتشر شد.

مقام‌های فرانسوی و خانواده فرد بازداشت‌شده به دلیل شرایط حساس ایران و تنش‌های بین‌المللی، از زمان دستگیری او سکوت کرده‌ بودند، به این دلیل که می‌ترسیدند رسانه‌ای شدن آن به مذاکرات آزادی‌اش لطمه بزند.

چند هفته پیش روزنامه فرانسوی فیگارو از دستگیری یک شهروند فرانسوی-ایرانی و یک آلمانی در ایران خبر داده بود اما نام آنها را منتشر نکرده بود.

تا کنون ده‌ها فرد خارجی و دوتابعیتی در ایران بازداشت و تعدادی از آنها با متهم شدن به جاسوسی به ۵ تا ده سال زندان محکوم شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران بارها متهم شده که با دستگیری خارجی‌ها و افراد دوتابعیتی از آنها به عنوان اهرم فشار سیاسی در روابط و مذاکرات خود با کشورهای دیگر استفاده می‌کند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.