ایران از گفته‌های مدیرکل آژانس درباره 'نزدیک شدن به توان ساخت سلاح اتمی' انتقاد کرد
سعید خطیب‌زاده سحنگوی وزارت خارجه ایران از اظهارات اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرد.

آقای گروسی اخیرا گفته میزان غنی‌سازی اورانیوم، ایران را به توانایی ساخت سلاح اتمی نزدیک کرده و آژانس به همین دلیل به دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر است.

سعید خطیب زاده امروز در واکنش گفت: "مدیرکل باید در چارچوب فنی اظهارنظر و بی‌طرفی خود را حفظ کند".

رافائل گروسی در مصاحبه با روزنامه ژاپنی نیکی غنی سازی بیست درصدی اورانیوم را "فوق العاده حساس" خوانده و گفته بود پس از این مرحله غنی‌سازی برای ساخت سلاح آسان‌تر می‌شود: "اگر می‌خواهید از عدم انحراف به سمت مقاصد نظامی به اطمینان قابل قبولی برسید، واضح است که به بازرسی بسیار قوی نیاز دارید".

در حال حاضر ایران ذخایر اورانیوم کم‌تر‌غنی‌شده خود را به بیش از ده برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای افزایش داده، غنی‌سازی بیست درصدی را از سر گرفته و بازرسی‌های آژانس را کاهش داده است.

گروسی
مدیرکل آژانس گفته است که تا یک ماه آینده مجددا به ایران سفر می‌کند

ایران در یک توافق سه ماهه با آژانس پذیرفته دوربین‌های نظارتی این نهاد در تاسیسات اتمی فعال باشند اما دسترسی به فیلم دوربین‌ها سه ماه دیگر به شرطی امکان‌پذیر خواهد شد که آمریکا تحریم‌های ایران را لغو کرده باشد در غیر این صورت ایران تصویر این دوربین‌ها را از بین می‌برد.

این توافق در سفر اخیر مدیرکل آژانس به تهران به دست آمد. آقای گروسی گفته است تا یک ماه دیگر مجددا به تهران سفر می‌کند. یکی از محورهای این سفر گفت و گو درباره پیدا شدن ذرات اورانیوم طبیعی در مراکزی اعلام نشده است. بازرسان آژانس این ذرات را با نمونه‌برداری محیطی کشف کرده‌اند.

به گفته آقای گروسی ایران تاکنون پاسخ قابل قبولی درباره منشا این آلودگی نداده است.

این موضوع در نشست اخیر شورای حکام مطرح شد اما زمانی که احتمال صدور قطعنامه مطرح شد، ایران اعلام کرد اگر پیش‌نویس قطعنامه تصویب شود، به توافق موقت خود با آژانس خاتمه می‌دهد.

جو بایدن
مقام های دولت جو بایدن می گویند آمریکا درصدد است با بازگرداند ایران به محدودیت های توافق هسته ای برجام، به "توافق جامع‌تری" با ایران برسد

ایران انتظار دارد دولت جو بایدن تحریم‌هایی را که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ برقرار شدند بردارد و دوباره به برجام بازگردد اما آمریکا می‌گوید ابتدا ایران باید تمام تعهدهای برجامی خود را رعایت کند تا آمریکا تحریم‌ها را لغو کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفته پس از رفع تحریم‌ها و "راستی آزمایی" آن، ایران هم اجرای کامل تعهدها را از سر خواهد گرفت.

آمریکا می‌گوید درصدد است با بازگرداندن ایران به محدودیت‌های برجام، به "توافق جامع‌تری" برسد که برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران را هم در بر بگیرد اما ایران این دو موضوع را خط قرمز خود می‌خواند و مذاکره بر سر آن را رد می‌کند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.