وکیل نازنین زاغری: آخرین دفاعیات در دادگاه ارائه شد

وکیل نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی از برگزاری "آخرین" جلسه محاکمه او در دادگاه انقلاب تهران خبر داده و گفته موکلش به فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده است.

حجت کرمانی، به شبکه خبری امتداد گفته که جلسه رسیدگی به اتهام جدید خانم زاغری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران "در کمال آرامش" برگزار شده است.

به گفته آقای کرمانی در این جلسه آخرین دفاع خانم زاغری ارائه شده است. او از "ختم رسیدگی" به اتهامات خانم زاغری خبر داده است.

بر اساس خبری که امتدادنیوز به نقل از وکیل خانم زاغری منتشر کرده، کیفرخواست در مهرماه ۱۳۹۶ صادر شده که او در حال گذارندن دوره محکومیتش در زندان بود. بر اساس کیفرخواست خانم زاغری متهم به "فعالیت تبلیغی علیه نظام" از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی است.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری می‌گوید، این اتهام با استناد به عکسی از نازنین در تظاهراتی مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ مطرح شده است که پیشتر هم در جریان محاکمه او در سال ۱۳۹۵ به دادگاه ارائه شده بود.

خانم زاغری پنج سال دوران محکومیت خود را در زندان اوین تهران گذرانده و اکنون با پایان آن دوره و آزادی از زندان، با اتهامی تازه رو به رو است.

آقای کرمانی می‌گوید دادگاه آخر "در فضای آرام" با حضور موکل و نماینده دادستان تشکیل شده است. او ابراز امیدواری کرده که با توجه به دفاعیات خانم زاغری و حکم سابق دادگاه و گذارندن دوران زندان موکلش از اتهام تازه تبرئه شود.

در همین خصوص هم ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری هم به بی بی سی گفت که "نازنین احتمالا نفس راحتی کشیده که آخرین جلسه دادگاه برگزار شده. به تبلیغ علیه نظام متهم شده. حدود چهار ساله که او رو مرتب به دادگاه میبرن. آخرین جلسه دادگاه امروز برگزار شد. با قاضی دیدار کرد. قاضی خیلی آروم بوده. بهش گفته ظرف یک هفته حکم رو صادر خواهد کرد. دست‌کم نازنین دیگه مجبور نیست قاضی و بازجو رو دوباره ببینه."

شماری از مقام‌های سیاسی در بریتانیا معتقدند که حکومت ایران با طولانی کردن این پرونده به دنبال دریافت طلب خود از بابت قرارداد تانک‌های چیفتن در قبل از انقلاب است که حدود ۴۰۰ میلیون پوند برآورد می‌شود.

جک استرا: سه مقام ایرانی که برای مذاکرات تانک چیفتن به لندن آمده بودند، در فرودگاه بازداشت شدند
جک استرا، وزیر خارجه اسبق بریتانیا و سیمون مک دونالد، معاون سابق وزارت خارجه بریتانیا در مصاحبه‌هایی با بی‌بی‌سی گفته‌اند که مذاکرات مقام‌های بریتانیا با ایران برای پرداخت این بدهی ادامه دارد.

آقای مک‌دونالد گفته بود که به نظرش این مذاکرات در مرحله پایانی است.

براساس گزارشها جلسه بعدی رسیدگی به پرونده این تانک‌ها قرار است اواخر آوریل برگزار شود.

خانم زاغری در پنج سالی که زندان بود فرزندش را فقط در ملاقات‌ها و مرخصی‌های کوتاه در زندان دیده و اکنون دخترش دور از او در بریتانیاست
خانم زاغری در پنج سالی که زندان بود فرزندش را فقط در ملاقات‌ها و مرخصی‌های کوتاه در زندان دیده و اکنون دخترش دور از او در بریتانیاست

خانم زاغری یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ با گذراندن حکم پنج سال زندان به اتهام "جاسوسی" آزاد شد.

او ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ زمانی که همراه فرزند خردسالش از دیدار خانواده‌اش باز می‌گشت در فرودگاه بازداشت شد. فرزند او اکنون در بریتانیاست و همراه پدرش است.

وزارت امور خارجه بریتانیا اتهام تازه علیه خانم زاغری را "غیرقابل قبول" و اقدامی "وحشتناک" توصیف کرد و خواستار آزادی کامل این شهروند ایرانی-بریتانیایی شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.